Domů Osobnosti IT Osobnost nejen Apple komunity Jan Březina, Ilumio, podcast Digit

Osobnost nejen Apple komunity Jan Březina, Ilumio, podcast Digit

687
0
Osobnost, rozhovor Jan Březina, Fripito, podcast digit, Ilumio, 4Foto

Osobnost nejen Apple komunity Jan Březina, Ilumio, podcast Digit

Bio Honzy Březiny, duchovní otec mobilní aplikace Fripito ale i projektu Ilumio a podcast Digit.

Už od základní školy mě fascinovali počítače a programovat jsem začal ještě na historických PP01 před revolucí. Celé gymnázium a většinu studia na MFF UK jsem byl přesvědčen, že budu programátor.

Nicméně se ukázalo, že je to pro mne příliš svazující a málo pestrá práce, takže nebylo velké překvapení, že jsem podlehl kouzlu digitální fotografie. Kupodivu jsem nikdy nefotil na film a až digitál spojil počítačový svět s prací s lidmi, což mě naplňuje dodnes. Postupně jsem se stal fotografem, lektorem, organizátorem fotografických expedic po světě, workshopů a vše se nakonec spojilo v projekt Fripito.

Miluji cestování, práci s lidmi a objevování krás skrz objektiv, takže celý můj pracovní život je o propojování těchto mých vášní.

Jeden z Vašich posledních počinů je aplikace Fripito. Křičte sláva, jedná se opravdu o „celosvětovou“ aplikaci (investovanou částečně pomocí crowdfundigové kampaně a investory). Jak jste se Honzo připravoval na jednání s potencionálními investory? Řekl bych, že to může být jedna z klíčových otázek o tom, zda bude projekt úspěšný.

Fripito jsme od začátku chtěli budovat jako mezinárodní projekt a bylo jasné, že bez zajištěného financování nepůjde. I když dáte do projektu tisíce hodin vlastní práce a najdete partu kamarádů, kteří nechtějí finance hned, pořád potřebujete hromadu peněz zejména na marketing, komunikaci, provoz.

Nejsem ekonom a nejsem typ, co by se vyžíval v powerpointových prezentacích. Proto jsem se soustředil na to, abych dokázal vysvětlit co chceme dělat, proč to chceme dělat, kde vidíme rozdíl proti konkurenci a kde jsou naši klienti.

Neměli jsme konkrétní business plán, ale velice přesně jsme věděli co a proč děláme

To v našem případě zafungovalo a vlastně funguje dodnes.

Měl jste vždy jasno o tom, že Fripito bude mobilní aplikace, nebo jste si i pohrával z myšlenkou „online web“ aplikace? Co rozhodlo?

Vždy jsme chtěli Fripito jako mobilní aplikaci a to z řady důvodů. V první řadě je to nejpraktičtější, když cestujete s fotoaparátem a informace potřebujete v terénu. U mobilní aplikace má tvůrce nejlepší kontrolu nad tím, jak výsledek vypadá, jak se chová. Navíc mobilní platformy umožňují lépe chránit autorský obsah, což je pro nás důležité z pohledu komunikace s autory. A v neposlední řadě vidím v nativních mobilních aplikacích budoucnost jak uživatelsky, tak i z pohledu businessu.

S fotoaplikací je úzce spojena také Vaše další činnost a to fotovýpravy do exotických míst po celém světě. Mně osobně učaroval Island. Na jaké zahraniční místo se rád vracíte Vy a proč? Díky opakovaným cestám dokážete vysledovat drobné např. sociální změny. Můžete zde publikovat nějakou pozitivní změnu?

Fotografické expedice se stali inspirací, zdrojem zkušeností a samozřejmě mohou do budoucna těžit ze spolupráce s Fripitem. Fotoexpedice jsou o osobním kontaktu, o týmovém duchu, o sociálním kontaktu. Fripito je o osobní svobodě, flexibilitě a kreativitě. Takže se oba projekty dobře doplňují.

Osobnosti Jan Březina, Honza Březina, Ilumio.cz

Já se rád vracím na řadu míst. Island je pro mě hodně srdeční záležitost, stejně jako západ USA, Namíbie, Austrálie, Nový Zéland nebo třeba jihovýchodní Asie. Změn k lepšímu v místech, kde působí civilizace je bohužel výrazně méně, než negativních dopadů. Nicméně v obecné rovině si myslím, že zejména v jižní Americe je řada zemí a oblastí, kde rozvoj a civilizace přinášejí mnoho dobrého lokálním lidem, aniž by to znamenalo absolutní devastaci kultury a přírody.

Nedá mě to, a zeptám se prakticky stejně jako Dana Gamrota. Nezdá se Vám, že moderní technologie ve svém důsledku spíše omezují verbální komunikaci?

Myslím si, že technologie jako takové nic nedělají a tudíž ani neomezují. Vždy je to o tom, kdo a jak je používá. Díky moderním technologiím můžete mnohem snáz získávat kontakt s lidmi, se kterými chcete nebo potřebujete komunikovat. Ale chápu, kam ta otázka míří.

Osobnosti Jan Březina, Honza Březina, podcast Digit

Technologie zjednodušují pasivní přístup k životu a zároveň nám umožňují se zahlcovat natolik, že nemáme chuť ani sílu komunikovat. Jsem přesvědčen o tom, že to jde i jinak a záleží jen na nás, jak technologie použijeme. Osobně silně preferuji osobní kontakt a dohodu, před neosobní elektronickou komunikací.

Máte hodně zajímavých a náročných aktivit, jste hodně činorodý člověk. Na druhou stranu si troufám tvrdit, že jste našel optimální cestu ve smyslu „dělám to co mně baví“. Přesto se zeptám, jak relaxujete?

To je pro mě jedna z největších výzev dnes. Jsem asi od podstaty hodně činorodý a mám tendenci pořád vymýšlet nové projekty a vrhat se do nových výzev. S relaxací mi hodně pomáhá běh, motorka a rodinné zázemí. Asi nejspolehlivější relaxací pro mě je manuální práce :)

Jste jednou z autorit v Apple světě u nás. Neobáváte se, že díky chybějícímu kritickému duchu zakladatele a možná postupné „roztříštěnosti“ portfolia do více směrů že Apple začne ztrácet šťávu?

Toho se neobávám. Apple nikdy nebyl jen o jednom člověku a ať už byl přínos Steva Jobse nesporný, Apple zůstane Applem i bez něj. Jestli jsem se něco naučil u této značky, tak je to fakt, že Apple umí plánovat několik generací produktů dopředu a vždy je v pozadí nějaká vyšší vize.

Takže to co dnes může působit jako roztříštěnost může být jen cesta k většímu celku. Žádná firma není úspěšná věčně a samozřejmě i Apple dělá chyby, ale strach to ve mě nevyvolává. Pokud jednou Apple ztratí jsou hnací sílu, tak přijde někdo jiný, kdo jej nahradí.

I když jsem milovník Apple přístrojů, Apple watch mě popravdě neoslovily, přestože potenciál mají resp. mohou mít veliký. Čím však dostaly Vás? Je to i z důvodu změny Vašeho workflow iPad Pro, iPhone, hodinky?

Hodinky jsou dle mého názoru produktem, který čeká na svůj čas. Apple předběhl s Apple Watch nás uživatele a naši představivost. Nevím, kdy ten okamžik nastane, ale jsem si jistý, že nositelná elektronika zcela změní naše chování. Dřív nebo později nahradí myš a klávesnici hlas a gesta, nebo možná přenos myšlenek a pak najednou tento typ zařízení bude mít úplně jinou roli.

Dnes jsou Apple Watch spíš cestou, jak zlidštit a zpřístupnit technologie lidem, kteří jsou netechničtí, ale věřím, že jejich čas teprve nastane…

 

 

Předchozí článekNejvětší katalog ubytování, dovolená Chorvatsko
Další článekRecenze knihy Na lásku se nezapomíná
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.