Domů Osobnosti Ostrava, VMware, Rebel? Souvislosti prosím!

Ostrava, VMware, Rebel? Souvislosti prosím!

487
0
Ostrava, Vmware, Rebel, Radek Pohan

Ostrava, VMware, Rebel? Souvislosti prosím!

Radku, máme stejná jména, velice podobná příjmení, bydleli jsme nedaleko sebe, posloucháme podobný styl muziky, pracovali jsme v IT oboru, jsme podobně staří. Nezdá se Ti to jako trochu náhod najednou?

Ano, usmívám se nad tím. Cítím to tak, že nás osud / život v určitých fázích spojuje :-). Rozesmává mě příhoda z mého bývalého zaměstnání ve společnosti AutoCont CZ a.s., kde kdysi dávno kolega z podpory mě zavolal a říká, mám tady požadavek od pana Radka Pohnána ze společnosti KUPEG a nevím co s tím, když máte tak podobná jména tak já ti ho předám. A to vůbec netušil, že se známe od základní školy. Požadavek se týkal virtualizace, kterou jsem měl na starost jako produktový manažer.

Bydlíš momentálně v Ostravě, jakým osudem jsi se tam jako skoro poloviční Středočech a Jihočech ocitl? Většinou volíme jinou destinaci…

Na vysoké škole v Praze jsem se zamiloval a přiženil na severní Moravu. Později jsem se rozvedl a kvůli kratší vzdálenosti k mé skvělé dceři Kateřině jsem tu zůstal.

Oblíbil jsem si Beskydy a mým snem je přestěhovat se k nim z Ostravy trochu blíže

Jedinou podmínkou bude kvalitní internetové připojení a mohu odtud pracovat pro celý svět. To je fantastický přínos moderních technologií, který za 20-letou zaměstnaneckou kariéru silně vnímám. Dále velkou roli hrálo i mé zaměstnání v AutoContu, kde jsem měl možnost pracovat se světovými technologiemi a zažívat změny v IT trendech na vlastní kůži.

Mám Tě spojeného převážně s virtualizací pomocí VMware technologií. Patřil jsi mezi průkopníky této technologie na českém trhu, já jsem měl zase možnost v počátcích této éry plně virtualizovat některé společnosti. Pro mě to byla to krásná doba. Co to pro Tebe znamenalo?

Byla to fantastická doba. Pro mě to znamenalo být ve středu světového dění na IT trhu. Byl jsem produktový manažer na virtualizační sw. VMware pro celou firmu. V roce 2006 jsme rozjeli s kolegou Hynkem Cihlářem, tehdy specialistou na VMware cyklus seminářů v pobočkové síti AutoCont. Když jsme zákazníkům ukázali, že mohou 10 fyzických serverů nahradit 2 fyzickými servery s virtualizační vrstvou VMware byli nadšení. Mohli jsme zákazníkům vyčíslit konkrétní úspory, ukázat rychlost nasazení virtuálních strojů, možnosti obnovy při potenciálním výpadku apod.

Produktový manažer je obchodní role, a pro mě osobně bylo důležité že jsem technologii věřil a viděl přínosy na vlastní oči. Také z obchodního hlediska to byla fantastická doba, protože jsme měli 30% českého trhu s licencemi VMware. Výhodou tehdy bylo, že na platformě x86 nebyla konkurence (Microsoft měl jen desktop, a UNIX byl jiný svět). Důvěru v technologické schopnosti VMware ve mě umocnilo krátké setkání se zakladatelkou a ředitelkou VMware Inc. Diane Greene na konferenci VMworld v USA, bývalá programátorka měla na sobě tričko programátorského týmu VMware a já viděl, že základy firmy jsou technologické nikoliv obchodní.

Projel si Spojené státy americké. Co Tě na Americe zaujalo. Co Tě naopak překvapilo. Jaká mentalita, povaha Američanů Ti přijde fajn a co by si vzkázal nám Čechům?

Měl jsem to štěstí být několikrát ve Spojených státech pracovně a nyní jsem tam soukromě cestoval se svou dcerou Kateřinou celý měsíc. 30 dní jsem si plnil životní sen, ukázat Kačence Ameriku. Projeli jsme národní parky západu USA a města Los Angeles, Las Vegas a San Francisco. Cestu jsem popsal na blogu www.cestazapadusa.cz, kam postupně přidávám články ze svých Evernote zápisků.

Na Americe mě zaujala její rozmanitost a velikost. Národní parky větší než náš kraj, pouště, kde 100 mil. nikoho nepotkáte, hory, ledovcová jezera, teplotní rozdíly 40°C (např. mezi Joshua Tree N.P. a Lake Tahoe). Rozmanitost se týká i lidí: bílí, černoši, mexičané, hispánci, číňané, indiáni, židé, celý tento pelmel žije pohromadě. Zažíval jsem opojný pocit svobody. Kam se podíváme, co tam budeme dělat bylo jen na nás. Druhou velkou oblastí co mě zaujalo je design, to souvisí s mým aktuální směřováním. Obaly zboží, způsoby balení, cedule, letáky, upoutávky na obchodní akce – velmi profesionální a funkční design.

Překvapil mě extrémní nárůst automobilismu v mega aglomeracích kolem Los Angeles. Šestiproudá silnice oběma směry úplně plná, jede se krokem, takto je to každý den, ve špičce či nehodě se to úplně zastaví. Avšak pozitivní bylo , i při tomto provozu nejsou američané agresivní a trpělivě čekají.

Na Američanech se mi líbí pozitivní nálada, úsměv, snaha pomoci turistům jen tak. Nebo se dávají do řeči s cizími lidmi ve frontě v příjemném duchu. V Čechách lidé oponují, že je to povrchní, mě osobně to bylo příjemné.

A co bych vzkázal nám Čechům? Naše většinová společnost se má lépe než většinová v Americe, tam jsou extrémní rozdíly. Naše země je krásná, zelená, plná šikovných lidí, buďme více hrdí, že jsme Češi, buďme více sebevědomí, že dokážeme naplnit vize jakkoli smělé, omezení jen pouze v našich hlavách, dokážeme realizovat světové projekty, více se usmívejme. Investujme do vzdělání našich a jejich dětí, protože pak si dokáží poradit se změnami které nás čekají.

Opustil si vlny korporace a založil vlastní projekt s názvem ElitniRebel.cz. Jak tento počin s odstupem času hodnotíš?

Elitní rebel, oblečení pro muzikantyJsem nadšený z konkrétních výsledků, které vidím. Začínal jsem od nuly, neměl jsem žádného zákazníka a nyní jich mám desítky. Vidím okamžitě reakce zákazníků na novou značku, kterou jsem v Americe dohodl. Mám možnost realizovat nápady okamžitě v řádu dnů. To mě v korporaci chybělo, s růstem a velikostí se vzdaluje skutečná potřeba zákazníka od realizátora. V korporaci jsem posledních 5 let pracoval na pozici enterprise architekt a návrh architektury byl podroben po cestě tam a zpět k zákazníkovi tolika filtrům, že přestal být soudržný, nebo se stal spíše formální, než aby se skutečně realizoval.

Moji velkou motivací je vidět svoje myšlenky v praxi. V odborné mluvě jsme se v oddělení, kde jsem pracoval posunuli do oblasti business architektury a já ji nyní mohu přímo realizovat. Hodnotím svůj počin jako krok správným směrem, jsem konečně pánem svého času a to má vliv i na zdraví. Každý kdo dlouhodobě pendloval mezi Ostravou a Prahou, nebo Brnem mě bude rozumět. Nyní vidím svět více ze široka a je tu mnoho příležitostí na skvělé nápady nebo projekty.

Jaké jsou pilíře, které Ti v Tvém podnikání pomáhají. Které z nich by jsi obzvláště vypíchl?

Koníček v poslechu tvrdé metalové muziky mě nasměroval ke značkám, které mám v portfoliu a právě 20-letá zkušenost z IT prostředí mě umožňuje řešit oblasti, kam si většina začínajících podnikatelů netroufne vstoupit. Vypíchnul bych tedy specializaci na unikátní oděvní značky pro rebelskou elitu, altuálně máme na ElitniRebel.cz značky Rebel Spirit, Red Chapter a VOCAL Apparel.

Dále soustředění na podstatné. Při startu business modelu mého podnikání jsem využil Business Model Canvas k rozhodnutí jaké hlavní oblasti (jádro podnikání) si ponechat pod plnou kontrolou a které zajistit outsourcingem a těžím z toho dodnes. Další pilíř je nízko-nákladovost pro velmi profesionální služby v oblasti designu. Stačí se rozhlédnout mimo ČR. A když se vrátím k IT oblasti tak zákazníci mohou využít mobil, tablet, PC nejen při nákupu, ale i při komunikaci s námi přes všechny aktuální sociální média, soustředíme se na online komunikaci.

Značka ElitniRebel.cz je spojená s tvrdou muzikou, Máš ještě čas si dojít na koncert, nebo naopak teď v rámci propagace nikde nesmíš chybět? Jakou novější kapelu by si nám doporučil k poslechu?

Naposledy jsem byl na Arakain / Dymytry, což je v té tvrdší odnoži česká špička. Bohužel jsem letos vynechal festival Brutal Assault, kde jsem byl na šesti ročnících. V oblasti oblečení z pohledu podnikání existují dva světy: offline (kamenné prodejny) a online (eshopy). A to platí i pro propagaci (fyzické – koncerty, festivaly), online – sociální média.

Prosadit se v konkurenci kamenných prodejen a fyzické přítomnosti na koncertech je velmi nákladné a my se soustředíme na online kanály. Aktuálně spolupracujeme se skupinami Second Chance (crossover Praha) a ExArgema. Trochu mi chybí na českém hudením trhu mladí dravci, kteří by následovali cestu Gabriely Gunčíkové, které se daří prosadit např. ve Spojených státech, kde se účastní projektu Trans-Siberian Orchestra.

Aktuálně jsem si právě ze Spojených států přivezl album Disturbed – Immortalized, a stylově nám hrálo při stovkách mil cestování. Trochu jsem ujel na starším hardcoru First Blood – Silence is Betrayal a doporučuji instrumentální dílo Mendel – Oblivion.

Metal Forever!

Předchozí článekJaké jsou základní typy odvlhčovačů?
Další článekAntivir ESET vás jednoduše ochrání
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.