Domů Kultura Kniha Bratři Bělští aneb neznámá podoba války…

Bratři Bělští aneb neznámá podoba války…

470
0
kniha peter duffy Bratři Bělští

Bratři Bělští, kniha autora Peter Duffy

Literatura faktu, zaobírající se událostmi druhé světové války, jakkoli obsáhlá a zdánlivě „hotová“, má kupodivu dodnes řadu bílých míst. Jedním z témat, kterým dosud nebyla věnována dostatečná pozornost, je činnost partyzánského hnutí na území Sovětského svazu v době po napadení hitlerovským Německem. Přitom jde o fenomén, který hrál v kontextu postupu Wehrmachtu v počátečním stádiu východního tažení mimořádně důležitou roli – dokonce takovou, že k eliminaci partyzánské činnosti bylo německé velení nuceno vyčlenit celé divize, které pak logicky chyběly na frontě. Obrovské územní zisky, kterých Němci dosáhli, tak v žádném případě neznamenaly, že v těchto dobytých oblastech již boje ustaly, naopak – sabotážní činnost partyzánů a jejich bojové akce způsobovaly, že německý týl byl značně neklidný a nezabezpečený. Bohužel, literatura faktu je – co se partyzánské problematiky týká – značně skoupá.

Autor knihy Peter Duffy

Pokus vyplnit toto prázdné místo učinil americký novinář a spisovatel Peter Duffy a dlužno hned v úvodu podotknout, že to byl pokus jednoznačně zdařilý. Jeho kniha Bratři Bělští je totiž fascinujícím svědectvím o statečnosti, obětavosti a vojenském mistrovství lidí, kteří sice zůstávali ve stínu velkých válečných střetnutí, jejichž podíl na porážce německých vojsk však určitě není o nic menší než hrdinství obránců Moskvy či Stalingradu.

Zaznamenání vzpomínek

Autor se přitom k tématu své knihy dostal čirou náhodou. Jak sám uvádí, zcela náhodně narazil na internetu na termín „lesní Židé“, který ho zaujal a o němž se chtěl dozvědět víc. Následovaly tři roky rozsáhlých výzkumů, hledání dosud žijících svědků, zaznamenávání jejich vzpomínek… Výsledkem je v roce 2003 vydaná kniha, s níž se dnes mohou seznámit i čeští čtenáři.
Západní Bělorusko se svými obrovskými lesy a bažinami bylo pro partyzánskou činnost jako stvořené. A právě zde začali Tuvja, Asael a Zus Bělští svoji „soukromou“ válku s německými okupanty. Nešlo přitom v první řadě o diverzní činnost. Tito tři židovští bratři se spíše soustřeďovali na pomoc svým souvěrcům, které se snažili zachránit před jejich smutným osudem – vyvražďování Židů speciálními komandy bylo skutečností, s níž byli konfrontováni od samého počátku německého vpádu.

Jedinečný příběh

Peter Duffy popisuje tento jedinečný příběh strohým faktografickým jazykem, bez „kudrlinek“ a sentimentu, zároveň však mimořádně sugestivně. Bratři Bělští se uchylují do „pušči“ (běloruské označení pralesa) a postupně kolem sebe soustřeďují na 1200 Židů. Pro tak obrovský počet uprchlíků je třeba zajistit alespoň ty nejzákladnější podmínky k životu – a tak vzniká „lesní Jeruzalém“, jakési městečko uprostřed bažin, močálů a nepřístupného lesa. Ani tady však nelze natrvalo najít klid a uniknout před pronásledovateli. Němci ví, jakého protivníka před sebou mají a speciální protipartyzánská komanda jsou bratrům Bělským na stopě. Je třeba neustále prchat, skrývat se a hledat bezpečí v těch nejnebezpečnějších částech pralesa, kde jediný chybný krok může znamenat smrt v bažinách…

Závěr recenze knihy Bratři Bělští

Jak je patrno z citací na obálce, kniha se setkala s velkým ohlasem a čtenářským zájmem. „Úchvatný a neprávem opomíjený příběh odvahy, vůle a úspěšného vzdoru.“ Tak například hodnotí knihu Petera Duffyho San Francisco Chronicle a ani jiní recenzenti nešetří chválou. Za sebe mohu říct, že válečné činy těchto tří bratrů mě jednak silně oslovily a zároveň rozšířily mé povědomí o skrytých aspektech strašné války, jejíž hrdinové před nás předstupují mnohdy až dlouho po své smrti a to jen díky složitému historickému bádání osamocených nadšenců.

  • Autor knihy: Peter Duffy
  • Název knihy: Bratři Bělští
  • ISBN: 978-80-7462-710-1
  • Vydavatel: JOTA
  • Doporučená cena 368 Kč

Ukázka z knihy

.

PŘEHLED RECENZE
Obsah
10
Kvalita ilustrací
10
Celkový dojem
10
Předchozí článekkniha DADAKORESPONDENCE od Vladimíra Syrovátky
Další článekLuxusní povlečení Stella
Jan Hofírek - copywriter, sociolog, recenzent, básník. Publikuje na českých i zahraničních zpravodajských, resp. literárních portálech. Bližší informace je možné najít na jeho blogu www.copywritingetc.bloger.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.