Domů Ostatní Dům Jak vzniká český křišťál? Tradičně ručně.

Jak vzniká český křišťál? Tradičně ručně.

533
0
Top Crystal, eshop, online, český křišťál

Česká tradice a ruční výroba křišťálových výrobků, český křišťál.

Jako hrdí patrioti víme, že když chceme kvalitní sklo, tak se porozhlédneme prostě u nás v Čechách. Sklo je jasné, a co v případě křišťálu? Možná to víte, ale jako křišťál se označuje sklo, kde vápenatá složka je nahrazena přítomností olova v rozmezí 18% – 35%. A to je právě oním důvodem neobvyklého lomu světla, oslnivého třpytu a barevné hry světla.

český křišťál, barevný křišťál, čirý křišťál

Už teď vidím vaše rozjasněné oči. Každého z nás potěší, že řemeslo sklářské resp. ruční výroba křišťálových výrobků je pořád zachována a stále šíří věhlas šikovných českých ručiček v zahraničí.

Jak se snoubí moderní prodej a podpora klasického řemesla?

Společnost Top Crystal byla založena v roce 2016 pro prodej překrásných křišťálových výrobku pomocí e-shopu doma i v zahraničí. Velice se mě líbí vize celého projektu, kterou si zde dovolím citovat.

Za rozhodnutím založit e-shop s českým barevným křišťálem tak stojí kromě uměleckého cítění také snaha zpopularizovat neuvěřitelné umění českých sklářů

Jak nám vzniká barevný křišťál?

Kdo miloval chemii už asi tuší. Barevný křišťál vzniká pomocí příměsí kovů. Ty stojí za onou jiskrnou a nádherně čirou fialovou, rubínovou, modrou, zelenou, azurovou ale také neskutečnou černou barvou.

A teď si představte onu úžasnou kombinaci barevného a čirého křišťálu. Stále se bavíme o ruční výrobě. Bavíme se nejen o tradici, ale hlavně o fortelu. O tom, jak vložit při vysokých teplotách 800°C čirou křišťálovou hmotu do slupky z barevného křišťálu a následně toto spojení vytvarovat v bukové formě. A to není zdaleka vše. Následuje náročný proces broušení, kdy jen ti nejlepší dokáží precizně vybrousit pravidelné tvary a kdy brusičský mistr musí odhadnout i hloubku brusu.

Chceme mít křišťál doma

Oddechli jsme si, následuje leštění, kontrola, balení, expedice a pak už jen všichni obdivují, jaké krásné české výrobky třeba v podobě křišťálové vázy máte doma. Pokud jim dokáže tento příběh zrodu převyprávět, jejich úžas se rozhodně prohloubí, nemyslíte?

Předchozí článekJak si usnadnit vedení účetnictví
Další článekTrendy v pánském spodním prádle 2017
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.