Domů Ostatní Dům Elektrický ohradník nebo neviditelný plot – co je pro psy lepší

Elektrický ohradník nebo neviditelný plot – co je pro psy lepší

1559
0
Elektrický ohradník nebo neviditelný plot

Elektrický ohradník nebo neviditelný plot – co je pro psy lepší

V několika posledních letech se rozšířilo používání elektrických hrazení pro psy.  Jde o zařízení, které psovi uštědří mírný „kopanec“ elektrickým proudem – takový, který neublíží, ale dává mu jasně najevo, že překračuje vymezený prostor.

Jako u všech pomůcek pro výchovu nebo výcvik psů mohou být i elektrická hrazení dobrým sluhou i zlým pánem.

A na nějakého psa fungují bez problému a jiný z nich může získat vážné trauma. Pojďme si shrnout několik poznámek k elektrickým ohradníkům a elektrickým obojkům (neviditelným plotům).

Neviditelný plot

Psovi nasadíte elektrický obojek s přijímačem. Prostor, který pes nemá opouštět, „vykolíkujete“ čidly. V terénu nevzniká žádná fyzická ani vizuální zábrana, nemusíte namáhavě stavět žádný ošklivý a neestetický plot.

Jenže to, co je výhodou tohoto řešení, se může stát kamenem úrazu pro vašeho pejska. Pes, který překročí vymezený prostor, dostane elektrický šok. Jak ale zjistí, co se mu právě přihodilo?

Pokud necháte neviditelný plot pracovat bez dozoru a nebudete psovi dodávat zpětnou vazbu, bude pes zmatený.

Výsledkem může být nárůst agresivity vůči cizím psům i lidem. Pes si totiž spojí elektrický impulz  s objektem, který ho vyprovokoval k opuštění vymezeného teritoria. Pokud nemá pes dostatečnou zpětnou vazbu, může si myslet, že impulzy jsou útokem procházejících psů nebo lidí.

Někdy se zase pes začne bát vůbec vycházet na ohraničený pozemek. Bojí se zkrátka impulzů, jejichž původ nechápe…

Elektrický ohradník pro psy

Elektrický ohradník funguje stejně jako výše zmíněný neviditelný plot. Pes dostává nepříjemný elektrický impulz. V tomto případě je ale ohradník vidět. Pes má tedy jasnou informaci o původu elektrických „kopanců“. Většina psů rychle pochopí, jak to funguje a před ohradníkem mají respekt.

Nevýhodou elektrických ohradníků může být jejich vzhled, který může narušit ráz vašeho pozemku. Z pohledu vašeho psího miláčka pak hrozí, že pes bude plot přeskakovat, podlézat nebo podhrabávat, stejně jako plot klasický. Někteří psi se také naučí impulzy, procházející vodiči ohradníku v pravidelných intervalech, číst a předvídat. Pak jim v útěku nic nebrání.

Elektrické ohradníky se prodávají pro různá zvířata. Dejte si pozor, že kupujete ohradník určený přímo psům (třeba tady).  Například ohradník pro skot nebo ovce dává daleko silnější impulzy a je pro psy příliš bolestivý.

Předchozí článekSeverská krimi od Leena Lehtolainen Krev jezeře
Další článekRecenze knihy Procitnutí slečny Primové
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.