Domů Technika Aplikace Jak na fotoprůvodce aneb Fripito 2

Jak na fotoprůvodce aneb Fripito 2

576
1
Jak na fotoprůvodce aneb Fripito 2, jak na cestování, fotoprůvodce

Jak na fotoprůvodce aneb Fripito 2

Co je to Fripito?

Fripito je foto-průvodce, jedná se o aplikaci, která potěší primárně fotografy, ale i ostatní cestovatele, kteří hledají nevšední zážitky ze svých cest. Jedná se o český nápad a realizaci, za vším stojí zakladatel projektu Jan Březina. Aplikace je dostupná pro platformu iOS a Android. Fripito pro iOS platformu budeme testovat.

Fripito 2 se představuje

Fotoprůvodce Fripito se představuje, jak na fotoprůvodceProjekt sleduji od jeho založení, jako fotograf vítám tento zajímavý počin. V době uvedení Fripito verze dva byla na foto-průvodce nabízena velice zajímavá akční cena 0,99 Euro za jeden. Využil jsem této akce a pár jich zakoupil. Nebudu zde popisovat seznam novinek, snad jen zmíním podporu 3D Touch, kterou zatím většina aplikací nemá.

Uživatelské rozhraní aplikace, ovládání Fripito

Prošlo změnou a celkovým zjednodušením. Přímo v aplikaci dokážete zakoupit vámi zvolené foto-průvodce a to v záložce Obchod. I když se nabídka průvodců pro plánování vašich cest a fotovýprav postupně rozrůstá, je bohužel stále dosti omezená.

Fripito je platforma, kde má autor (a tedy i potenciálně vy) možnost nabídnout svoje dílko k prodeji. I když Jan Březina díky svým fotoexpedicím plní obsahovou část poměrně slušně, sehnat a pobídnout ostatní nadšence k podobné činnosti není zřejmě úplně snadné. Pravdou je, že aby jste splnily podmínky Fripita pro publikování, musíte mít dostatek zdařilých fotografií z popisovaného místa, fotografie musí obsahovat specifikaci o tom, jak jste se k ní dopracovaly resp. minimálně technické parametry nastavení a také danou lokalitu musíte umět zajímavě popsat.

Jako fotograf vím, že to není úplně jednoduché a musíte mít dané místo opravdu dobře zmapované. To bohužel vylučuje fotografy, které sice mají dostatek fotografií, ale nejsou schopni poskytnout ucelený obraz dané lokality. Nestálo by Fripito nabídnout třeba možnost “sdíleného” psaní fotoprůvodce?

Zakoupeného fotoprůvodce najdete v sekci Průvodci. Nevím jestli se jednalo o chybu aplikace, nebo díky slevě a “přetížení” systému mě Fripito poměrně často padalo (při stažení) a např. oblíbená destinace resp. fotoprůvodce Islandem nešel stáhnout.

Prošel jsem si tak krokem odmazání a opětovného nákupu. Byl jsem zvědav, zdali se částka za již zakoupeného průvodce Islandem strhne znovu. Mohu vás uklidnit, fotoprůvodce se stáhne se znovu zdarma. Možná by to chtělo přidat volbu “obnovit mé nákupy”.

Fotoprůvodce Fripito se představuje, popis fotografieStejně tak jsem popravdě tápal při ovládání aplikace. Teprve po chvilce jsem si všiml, bílé šipky ve spodním pravém rohu, která vám aktivuje právě onen důležitý popis fotografie. I když nejsem čitatel návodů, myslím si, že vhodně zvolený minimalistický interaktivní návod aplikaci chybí.

Poznámka: u fotografií jsou přiložené GPS souřadnice. Máte také možnost místo lokalizovat pomocí mapových podkladů. Po počáteční skepsi, kdy jsem si nechal vybranou výchozí volbu Online mapy, která vám na „zapadlých místech“ mnoho neukáže se další možnou volbou mapového podkladu dostanete přece jen k nalezení onoho místa lépe. Chválím proto toto zpracovaní.

Naopak, vyhledávání mě vyhledává jen v názvech průvodců. nevím jestli je to chyby, nebo vlastnost, ale vyhledání popisovaného místa nebo fotografie v průvodci mě nefunguje.

Co Vám aplikace nabízí?

Zmíním možnost přidání oblíbených fotografií do sekce Oblíbené pro následný rychlejší přístup. Dále máte možnost zobrazení mapy světa se “špendlíky” fotografovaných lokací. Obecně bych zde viděl mnoho možností pro rozšíření aplikace např. od možnosti plánovaní tras nebo itineráře, větších možností “bookingu”, po vlastní fotografický deník atd. Je však na zvážení tvůrců, zdali případná rozšíření mají efektivní využití s přihlédnutím k ekonomické stránce věci.

Závěr recenze aplikace Fripito 2

Pokud jste fotograf a hledáte inspiraci nebo jste cestovatel, snažící se najít netradiční a pěkná místa, aplikace vám radost bezpochyby udělá

Ostatní cestovatelé možná raději sáhnou také po klasickém průvodci. Pokud se databáze průvodců bude rozšiřovat a tvůrci odladí drobné nedostatky, věřím, že se stane součástí mnoha mobilních zařízení. Držím v tomto tvůrcům aplikace oba palce.

Aktualizace

Po aktualizaci na verzi 2.0.1 je aplikace stabilní a také pozitivně hodnotíme vydání dalších průvodců, obzvláště Moravské Toskánsko a Víno a slunce pod Pavlovskými vrchy musíme jen kladně ohodnotit. Aktualizujeme recenzi.

PŘEHLED RECENZE
Stabilita aplikace Fripito
10
Šíře a nabídka fotoprůvodců
7
Nápad, originalita
10
Celkový dojem
9
Předchozí článekČeské knihy přeložené do cizích jazyků
Další článekRecenze Mobilní aplikace City Taxi Brno
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.
jak-na-fotopruvodce-aneb-fripito-2Aplikace od českých tvůrců, která potěší hlavně cestovatele a fotografy. Unikátní možnost popisu fotografie, s komentářem také i Vám dovolí zachytit kouzelná místa na vašich cestách tak, aby jste za za fotografie nestyděli. A to už stojí za to.

1 komentář

  1. […] Fripito jsme od začátku chtěli budovat jako mezinárodní projekt a bylo jasné, že bez zajištěného financování nepůjde. I když dáte do projektu tisíce hodin vlastní práce a najdete partu kamarádů, kteří nechtějí finance hned, pořád potřebujete hromadu peněz zejména na marketing, komunikaci, provoz. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.