Domů Ostatní Jaké problémy jsou spojené s Paypal službou?

Jaké problémy jsou spojené s Paypal službou?

5736
2
Jak na Paypal

Jaké problémy jsou spojené s Paypalem?

V minulém článku jsem velmi hrubě načrtla základní potíže spojené s nákupem v zahraničí, ačkoli článek byl natolik obecný a nekonzistentní, že jste se dozvěděli jenom základní rady spojené s nakupováním na Ebay. Jenomže to zdaleka nestačí k tomu, abyste mohli samostatně fungovat ve světě internetových plateb v zahraničí, pokud jde o samotný Paypal. Stejně jako v minulém článku, ani zde se nedozvíte konkrétní návod, jak si založit Paypal, neb věřím, že takových článků naleznete po internetu víc než dost. Zaměřím se však na konkrétní potíže, které vás mohou provázet během používání Paypalu.

Přestože zde budou jednotlivé problémy načrtnuty, nemohu vám poskytnout zároveň stejně efektivní odpověď na jejich řešení, neb většinu z nich jsem byla nucena vyřešit úplně jiným způsobem, než abych mohla podávat konstruktivní rady. A to i po hodinách googlení a kontaktování paypalové podpory. Přesto si myslím, že stojí za zmínku alespoň ty, se kterými jsem zápasila já.

Nejde přidat kreditku nebo bankovní účet

Asi vůbec nejnepříjemnější je situace, kdy se rozhodnete používat Paypal, ale nelze vám k němu připojit kreditní karta nebo bankovní účet. Většinou se jedná o hlášku ,,This credit card has been refused by the bank that issued your credit card. For details on why your card was refused, please contact your credit card issuer’s Customer Service department. Or, you may want to try adding a different credit card“ nebo nějakou podobnou v jiném znění. Normální zákazník vydedukuje, že jeho banka nejspíš má limity v zahraničních platbách – čili telefonáty do banky, pátrání v internetovém bankovnictví, googlení podobných témat.

Dříve jsem si také myslela, že je tohle výsadně problém banky

Až do doby, kdy jsem měla k Paypal účtu připojenou kreditní kartu nejmenované banky, používala jsem ji rok, vše bylo bez problémů. Potom jsem však kreditní kartu ,,odstranila“ z nabídky na Paypalu, v domnění, že si ji zase přidám (důvodem bylo ozkoušení jiné kreditní karty, která měla mít nižší kurz). Problém byl na světě. Paypal odmítl s naprosto stejnou hláškou kartu, která už na něm fungovala celý jeden rok. V bance o tom nic nevěděli, nic neblokovali. Jedná se tedy podle mého názoru o jakousi bezpečnostní zeď.

Když však napíšete Paypalu, přijde vám automatická odpověď ve smyslu, že musíte zavolat někam do Lucemburgu a dohadovat se telefonicky (v angličtině) o tom, proč jste si vlastně kreditku oddělili z Paypal účtu, když ji chcete teď zase vrátit zpátky… Možná to má i jiné řešení, ale doposud jsem nepřišla na to, jaké, neb Paypal podpora nefunguje jinak než telefonicky, a co si budeme povídat – vysvětlovali byste někomu po telefonu zrovna tohle, když chcete něco online zaplatit?

Řešení? Nepoužívat kreditku, kterou vám nelze přidat. Neřešte, proč. Použijte jinou. A jakmile ji ,,přidělíte“ ke svému účtu, už ji raději nikdy neoddělujte, protože se může stát, že už nepůjde znova přidat. Já jsem kvůli podobným problémům – a kvůli znechucení ze zakládání dalších kreditek u dalších bank – začala využívat službu Paypal dobíjení, čímž sice platím vysokým Paypal kurzem, ale alespoň nemusím řešit, proč mi nejde kreditka přidat, stále dokola (a že je zrovna tohoto problému plný internet).

Zablokování a trvalý limit na Paypal účtu

Možná jste to netušili, ale pokud vložíte vaše peníze přímo na Paypal (např. přes zmíněné Paypal dobíjení anebo z banky), stává se, že je máte jakoby ,,online“ na svém Paypalu. Na tom by nebylo nic divného, můžete si s nimi vesele platit, ale jenom do doby, než se základna Paypalu rozhodne, že vám účet nějakým způsobem limituje. Limit může váš účet potkat z několika důvodů. Je jich zhruba třicet až čtyřicet, jen si přečtěte The cold hard facts (v půli stránky začíná výčet důvodů). V zásadě se jedná o to, že vás účet je podezřelý z podvodu, krádeže, anebo nějak nevědomě porušíte jejich podmínky.

Když jsem měla svůj první Paypal účet, po 5 letech mi byl neodvolatelně limitován (rozumějte – nešlo jej dále používat) bez jakýchkoliv zjevných důvodů. Jediný důvod, který jsem si dokázala představit, byl ten, že jsem zaplatila naráz příliš velkou částku (neb jsem přes Paypal zaplatila tehdy svůj ultrabook, což byla asi nejdražší položka za posledních pět let nakupování, ovšem ten se údajně vlezl do stanoveného limitu placení). Byla jsem poměrně zděšená, neb kdybych měla na účtu online peníze, nejspíš už bych je nedokázala přeposlat zpátky. Veškeré operace byly zakázané. Tehdy jsem však ještě používala kreditku, takže jsem neměla v Paypalu žádné peníze ,,zamražené“. To však nic nemění na tom, že kdybych je tam měla, asi bych je nedokázala získat zpět.

Samozřejmě jsem psala na Paypal e-mail – opět jejich oblíbená automatická odpověď, jednou mi po týdnu bombardování odepsali, že limitace mého účtu je nevratná. Dodneška pořádně netuším, proč. Po bedlivém googlení jsem jim chtěla poslat nějaké dokumenty, které jsou údajně potřebné k ,,odlimitování“ účtu, ale už nikdy neodepsali. Byla jsem opětovně vyzvána k volání do Lucemburgu, což jsem neudělala, protože nebyly ve hře žádné zamražené peníze. Asi leckoho překvapí přístup, kdy bez udání důvodu máte najednou omezený účet, se kterým nemůžete provádět žádné operace. Opět se dá na tohle téma vygooglit mraky článků od nespokojených zákazníků.

Řešení? Pokud máte na účtu peníze, zavolejte si do Lucemburgu a pokuste se to nějak vyřešit. Předem přeji hodně štěstí. Pokud tam peníze nemáte, jednoduše účet nechte tak, jak je a neřešte ho. Já jsem situaci vyřešila založením jiného účtu, použila jsem dokonce stejnou korespondenční adresu a vše šlape bez problémů. Vaši kreditku nebo bankovní účet si ale budou pamatovat, takže si musíte založit pro tyto účely nový, anebo používat Paypal dobíjení.

Jaké mohou vzniknout další problémy?

Nerozepisovala jsem se o tom, které banky podporují platby přes Paypal a které ne, protože by to bylo na samostatný průzkum, který jsem už částečně nedobrovolně absolvovala. Shrnula bych to tak, že hledání, zkoušení a následné zklamání z případných pokusů o přidávání kreditek může být vyčerpávající a otravné. Každopádně některé banky mají relativně dobrý kurz, když chcete na Paypalu nakupovat, jiné mají kurz podstatně horší. Momentálně má nejlepší kurz pro nákup mbanka, v závěsu za ní pak další banky, ale to se může časem proměňovat.

Existuje jistě celá řada dalších drobných problémů (např. jsem vůbec nezmiňovala problematiku reklamací, ale to bych ráda nechala na samostatný článek). Pro mě byly nejzásadnější tyto, a tak se nebudu zlobit, když mi napíšete svoje další zkušenosti do komentáře. Pokud budete znát řešení, tím lépe. Rozhodně nechci článkem říct, že by placení přes Paypal bylo absolutně obtížné a neproveditelné, jenom si myslím, že by si měl být každý vědom potenciálních problémů, které ho mohou nemile překvapit. I já Paypal nadále využívám, ale již k němu přistupuji velice obezřetně a tak, abych se po přihlášení do platební brány nemusela divit.

2 KOMENTÁŘE

  1. […] Ještě před tím nebo krátce potom, co si založíte v několika krocích Ebay účet, vztyčí se před vámi obrovská ohnivá obluda s názvem Paypal. Kdybyste měli pocit, že jste již slyšeli podobný počeštěný název, možná jste v minulosti použili českou službu PayU. Garantuji vám, že jde o dvě naprosto odlišné instituce. Zatímco PayU je chabou českou napodobeninou Paypalu, opravdovský Paypal má sídlo v Lucembursku a řada uživatelů po celém světě potvrdila, že je opravdu zdrcující s ním komunikovat. Ale o tom někdy příště (přečtěte si můj článek, Jaké jsou problémy spojené s Paypalem) […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.