Domů Cestování Cestopis Do jeskyně šalinou!

Do jeskyně šalinou!

394
0
Do jeskyně šalinou, jeskyně a cestopis

Do jeskyní šalinou!

Krásu Krasových jeskyní asi netřeba dlouho představovat. Za jejich vznik vděčíme vodě a jejímu erozivnímu účinku. Na našem území takových útvarů najdeme velkou řadu. Krásné, velké a veřejně přístupné jeskyně, o kterých ale každý neví, najdeme i kousek od Brna. Vhodné jsou jak pro krátkou rodinnou procházku tak i pro pořádný a místy i odvážný pochod. Pokud je turistika váš koníček,určitě nebude litovat. Cesta vede většinou po vyznačených turistických trasách, které jsou schůdné pokud není zrovna průtrž mračen. Ale i přesto doporučuji vhodnou sportovní obuv a pro průzkum jeskyní nejlépe čelovku nebo alespoň svítilnu v telefonu.

Do jeskyně šalinou, jeskyně a cestopis

Tak kudy kam? Stačí dojet do obce Ochoz u Brna, která je vzdálená 15-20 minut od Brna. Autem se sem dostanete po silnici číslo 373 z Líšně kolem Velké Klajdovky. Pokud raději městskou hromadnou dopravu zvolte autobus číslo 201 ze Staré osady. Jezdí každou chvilku a za 20 minut jste na místě. Z Ochozu u Brna se pak stačí vydat po modré turistické značce. Po celou dobu vás bude doprovázet po levé straně Ochozský potok. Zanedlouho se z obce po polní cestě dostanete do lesa, kde už pomalu začíná to pravé dobrodružství. Potok vám bude dvakrát křížit cestu. Avšak druhý most už nepřecházejte a vydejte se kolmo proti levému břehu.

Za nedlouho zcela jistě naleznete vyšlapanou cestu, která vás již bude provázet dál. Až se dostane přes horizont měli by jste být v blízkosti jeskyně Malčina, která je naší první zastávkou. Po ukončení průzkumu již můžete pokračovat po vyšlapané cestě ve směru toku potoků. Jeden z nich jste opustili a nechali za kopcem a druhý máte po levé ruce. Tyto pěšinky vás dovedou do dalších tří jeskyní. Švédův stůl, Netopýrka a Barunčina. Od této jeskyně jste již kousek od původní modré turistické trasy, která vás dovede do té největší jeskyně.

Jeskyně Pekárka

Do jeskyně šalinou, jeskyně a cestopis

Tou je jeskyně Pekárna. Až uvidíte, pochopíte. Vstup do jeskyně tvoří 23 metrů široký a 6 metrů vysoký portál, který ohraničuje 64m dlouhou chodbu. Tato jeskyně představuje významné archeologické naleziště. Pokud budete pozorně hledat naleznete i místní obyvatele. Můžete zde potkat například netopýry nebo velký pavoučí kokon.

Po ukončení kochání a průzkumu se vraťte zpět na rozcestí modré turistické značky. Zde máte dvě možnosti. Vrátit se proti proudu Ochozského potoku zpět do Ochozu u Brna a vydat se na cestu domů, a nebo si výlet trošku prodloužit. V druhém případě se vydejte po žluté turistické značce. Po ní dojdete na autobusovou zastávku Říčky – bus. Odtud se již pohodlně dostanete zpět do Brna.

Pro jistotu si doporučuji s sebou vzít GPS navigaci či využít map v telefonu

Velice vhodné jsou turistické mapy od Seznam.cz nebo alespoň nastudovat trasu doma. Cesty jsou značené, ale jistota je jistota. Přece si nechcete udělat ostudu před rodinou nebo kamarády, že jste se ztratili. Přeji příjemnou procházku!

PS: pokud nemáte parťáka na takové výlety, zkuste sportovní seznamku hledámparťáka.cz.

Předchozí článekTest osobnosti Leo Dittmanna v banjo strunách
Další článekTip na výlet: hrad Bítov
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.