Domů Ostatní Zdraví Jste jedni z mála, komu se vejde noha do boty?

Jste jedni z mála, komu se vejde noha do boty?

1107
1
zdravá nohy, boty, jak vybrat obuv

Jste jedni z mála, komu se vejde noha do boty?

Obkreslete si nohu, vystřihněte ji a vložte do boty. Je tam pohodlně celá? Nebo musíte někde kousek zmačkat nebo odstřihnout třeba kousek malíčku?

zdravá nohy, boty, jak vybrat obuv

Při výběru bot by měl rozhodovat vzhled, funkčnost, materiály a velikost. Ne však podle číslování, ale podle rozměrů.

Měřit, měřit a měřit

Není dobré spoléhat na číslo, protože každý výrobce, jiné označení a rozměry.

Nezapomeňte, že noha je 3D.

Nejde jen o délku, ale i o šířku a výšku. Noha potřebuje pro své fungování prostor.
Jak na to?
Postavte se k pevné zarážce a před nejdelším prstem (ne vždy je to palec) udělejte značku. Podobně změřte šířku.

zdravá nohy, boty, jak vybrat obuv, měření nohy

K délce nohy přidejte cca 5-7 mm na délku a 2-3 mm na šířku, to je ideální vnitřní rozměr vaší boty. Noha pak má prostor při odrazu plnohodnotně pracovat, není skřípnutá, nedeformuje se.

Je to návykové, nohám je pohodlně, v zimě se lépe prohřejí, termoregulace funguje při plném prokrvování končetiny.

V tabulce velikostí hledejte oba potřebné údaje – délku i šířku a případně se ptejte. Zjednodušit práci zejména s měřením vnitřní délky boty si můžete pomocí Plus12 nebo Clevermessem.

Dětem dáváme do délky nadměrek cca 1-1,2 cm, počítáme s rezervou pro růst. Není však dobré nadměrek přehánět, příliš velká bota může bránit v přirozené chůzi.

Ulevíte zádům i krční páteři.

Nohy nás nosí celé dny a celý život. Přirozené je pro tělo bosá noha, tedy s prsty od sebe, bez vyvýšené paty, která přesouvá těžiště a narušuje stabilitu. Úzké či malé boty mění postavení celého těla, zatěžují záda, ovlivňují postavení krku, hlavy.

zdravá nohy, boty, jak vybrat obuv, správná obuv

Aktivní práce nervů a svalů nohy pomůže tvarování klenby. Práci za vás neudělá anatomicky tvarovaná vložka, která pasivně podepře problematickou partii. Bosá chůze, cvičení nebo alespoň barefoot boty, tedy boty prostorné, bez vyvýšené paty s velmi flexibilní podrážkou, které umožní senzomotorické vnímání i přes podrážku zapojí chodidlo. Pak tělo funguje, pracuje, posiluje.

Je na vás, jaký materiál, design a barvu potřebujete, ale myslete na zdraví, na to, jak nohám v botě je.

Předchozí článekAplikace iFOREX je efektivní a sofistikovaná
Další článekCestovní postýlka – pohodlí pro vaše děťátko
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

1 komentář

  1. Já jsem nikdy svoje boty moc neřešila. Kupovala jsem prostě ty co se mi líbily, seděly pohodlně na noze a nejlépe pokud byly ještě ve výprodeji :D Nejraději mám boty na podpatku a taky už to po těch letech cítím. Když teď ale kupuji boty pro moji malou tak už si s výběrem dám větší pozor. Nejraději mám Fare. Teď na léto budu kupovat tyto sandálky http://www.littleshoes.cz/detske-letni-boty/sandaly-fare-5061251-modre–bare/ Je to sice trochu dražší, ale malá je za to jedno léto nezničí a tak je pak můžu snadno prodat a ještě se nějaký ten peníz vrátí. Co bude nosit až bude starší je na ní, ale teď chci aby měla co nejlepší start a neničily se jí zbytečně nožky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.