Domů Kultura Kniha Kdo se bojí, nesmí do Lucemburské zahrady

Kdo se bojí, nesmí do Lucemburské zahrady

344
0
michal_ajvaz_lucemburska_zahrada

Kdo se bojí, nesmí do Lucemburské zahrady

Obyčejné odpoledne středoškolského učitele na začátku prázdnin. To by mohl být dobrý začátek lehké letní komedie nebo existenciálního románu o stárnoucím muži. Nic z toho ale na dalších stranách Lucemburské zahrady nenajdete. A pokud ano, rozhodně ne ve formě, kterou byste čekali. Hlavní hrdina Paul se totiž díky malichernému přepsání na klávesnici dostává k jednomu velmi zajímavému textu, napsanému jazykem, který přímo vyzývá ke zkoumání. A tak se stane, že se z normálních prázdnin stává kolotoč událostí, hraničící s realitou i životem. Stejně jako v jiných svých románech, dokázal autor Michal Ajvaz dokonale vystihnout moment zvratu, kdy se hrdina dostává ze svého nudného života na hranice všeho. A často i za ně.

Takzvaný magický realismus, který je pro Ajvaze typický, nebojící  se splynutí reality a fantazie, může být pro některé čtenáře překvapivý, nebo dokonce nepřijatelný. Pokud ale přistoupíte na hru, do které vás Ajvaz zve, jistě nebudete litovat. V této literární hře se totiž může bez mrknutí oka stát, že hrdina Paul nachází na opuštěném ostrově uprostřed hustého pralesa vydlážděné náměstí a v jeho středu stejný dům, jako je ten, ve kterém žije v Paříži. Učitel Paul začne o tomto novém světě psát román, který se pak stává další rovinou, do které je čtenář pozván. Jde tedy o čtení dvojího textu, dvojí reality. A právě to může být na Ajvazových dílech tolik lákavé.

Závěr recenze knihy Lucemburská zahrada

Možná tato fantasknost, tolik ojedinělá v českém literárním prostředí, byla jedním z důvodů, proč dostala kniha Lucemburská zahrada v roce 2012 cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu roku. K tomuto ocenění bych se jednoznačně přidala, přestože jsem některé pasáže románu musela pro lepší pochopení číst dvakrát. Ale to se u složitějších děl holt občas stává.

Kniha Lucemburská zahrada na portále české literatury

 

Předchozí článekKrátkodobé nebankovní půjčky
Další článekRecenze fitness náramek Xiaomi MiBand
Autorka je studentkou bohemistiky na jedné z moravských univerzit. Ve volných chvílích píše články, nejraději o kultuře, literatuře a lidských právech. Pokud byste ji chtěli oslovit s žádostí o spolupráci na mail magdalen.brauner@seznam.cz, bude jistě potěšena.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.