Domů Osobnosti Business Námořní doprava, moře, Antarktida je nejen Dušan Jamný

Námořní doprava, moře, Antarktida je nejen Dušan Jamný

1127
0
Osobnost, rozhovor, Dušan Jamný, námořní doprava, Antarktida

Námořní doprava, moře, Antarktida je nejen Dušan Jamný

Dušan Jamný je ředitelem společnosti Czechoslovak Ocean Shipping, kterou v roce 1999 založil a úspěšně řídí do dnes. Žije nedaleko Prahy a krom toho si občas odskočí na Antarktidu. Byl jsem rád, že souhlasil s tím, že mu mohu položit pár otázek. 

Dušane, řekni nám co všechno vedlo k tomu, že se moravský chlapec rozhodl studovat na “námořníka”. To nebylo úplně tradiční povolání v ČR. Teda mě tato možnost jako suchozemce vůbec ani nenapadla:)

Asi touha po změně. Uvážíme-li, že toto rozhodnutí padlo v 16 ti letech, protože už 4 ročník jsem absolvoval na přípravném gymnáziu pro studium v socialistickém zahraničí, které bylo v Jevíčku.

Vůbec jsem si nedokázal představit strávit celý život zavřený v rámci RVHP. V takových chvílích člověk vymyslí i námořní školu ve Štětíně.

Jak se Ti v Polsku v té době studovalo? Pozoroval jsi tam jinou úroveň školství, např. lepší možnost studia zahraničních jazyků? Dokázal bys říci, co Ti tato zkušenost přinesla pro budování Tvé kariéry?

Samostatnost, samozřejmě profesi a svobodu myšlení. To je to co jsme studiem v Polsku dostali. To je také důvod proč naši představitelé měli z přátelství mezi Čechy a Poláky strach.

Jsi majitelem úspěšné společnosti zabývající se nejen námořní dopravou. Splnil se Ti tvůj sen? Každé začátky jsou však hodně těžké, co si myslíš, že bylo úplně nejtěžší?

Dostat první objednávku. Přišel jsem ze světa námořních rejdařů a spedice, což je vlastně zprostředkovatelská činnost. První objednávka přišla po 3 měsících, kdy jsme s kolegou uvažovali o tom, že to bude ostuda jako hrom, když po velkém humbuku našich odchodů z předchozích zaměstnání u nás nikdo nic neobjedná a my se budeme potupně muset nechat zaměstnat. Naštěstí se tak nestalo.

Poslední dobou Tě nazývám Emilem Holubem Antarktidy. Jsi asi jedním z nejčastějších českých návštěvníků toho kontinentu v poslední době. Co Tě na tomto nehostinném a drsném místě tak učarovalo a co Tě na Antarktidě pořád láká?

Určitě bych to nedramatizoval. Že jsem tam často je spíš pohled těch, kterým chybím, než statistika, která by mě posunovala někam jinam než patřím. Naši vědci jezdí na Antarktidu každou sezónu a je to součást jejich práce.

Námořní doprava, expedice Selma a nejjižněji dosažené místo lodí

Antarktida je místo, kde by nikoho nenapadlo, že se tu dá žít a přitom je tam spousta živočichů, kteří jsou tam doma. Teplota a nehostinnost prostředí není pro jejich organizmy problém. Příroda, která má k dispozici jenom led, vodu a horniny tam dělá divy. V neposlední řadě jachting, který mě spojuje s mojí původní profesí navigátora a je mým koníčkem je tady úplně o něčem jiném než v Řecku.

To se musí zažít, aby se to pochopilo. Život člověka, který byl na Antarktidě, se po tomto zážitku rozdělí na období před a po ní.

S Antarktidou je spojen veliký úspěch a to pokoření světového rekordu s expedicí Selma Expeditions a překonání nejjižněji dosaženého místa na lodi. Gratuluji, je to pořádný kus práce. Na jaký moment nejraději vzpomínáš a kdy Ti bylo naopak nejvíce úzko.

Když jsme dopluli do Mar del Plata na konci této expedice. Za 3 měsíce z Hobartu přes Rossovo moře jsme ujeli 9172 námořních mil, byli 3 hodiny na břehu na Rossově ostrově a vykoupali se ve 3 litrech vody.

Expedice Selma, moře, Antarktida, námořní doprava

Nejtěžší moment byl když nám začalo Rossovo moře zamrzat pod zadkem. Po našem odjezdu za 24 hodin celé zamrzlo.

Díky svému náročnému povolání hodně cestuješ, dokážeš porovnávat mentality různých národností, úspěchy či neúspěchy ve vývoje jednotlivých států z hlediska času nebo i rozvoj zajímavých a progresivních technologií. Kdyby jsi mohl, jaký recept by jsi nadiktoval České republice?

Mějme rádi sami sebe

Vzhledem ke geopolitické pozici a genetické výbavě jsme nejvyváženější parta lidí na celém světě s obrovským potenciálem, ale bohužel si to dostatečně neuvědomujeme a nenašel se nikdo, kdo by nám to na oficiální úrovni řekl a chtěl by to v nás podporovat.

Nechali jsme si vnutit názor na nás od jiných, kteří nám závidí. Toto si uvědomíte, až když jste někde sami odloučeni v pustině a pustíte si na mobilu nějaký český film. Takové množství životního optimismu, pravdy a poučení, které nabízí naše komedie a kinematografie vůbec nikde nedostanete.

Nedá mi to a opět položím již tradiční otázku. Co pro tebe znamenají IT technologie?

Obrovské možnosti obzvlášť v průběhu cestování ale zároveň stres a komplexy.

Dušane, děkuji Ti za rozhovor.

Prohlédněte si také videodokumentaci k expedici Selma.

Fotografie použity ze stránek antarcticfoundation.cz, kde naleznete kompletní reportáž.

 

Předchozí článekDish burger bistro, hamburger made in Praha
Další článekZnačka Kentoya – synonymem slova skútr
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.