Domů Technika Aplikace Notability iPad aplikace editace anotace poznámek

Notability iPad aplikace editace anotace poznámek

2925
1
iPad aplikace notability editace a anotace poznámek

Notability iPad aplikace editace anotace poznámek

Notability iPad aplikace pro editace a anotace poznámek (včetně pdf) je povedená aplikace. Komu nestačí vestavěné poznámky v iPadu, má možnost na výběr z množství aplikací v iTunes Store. Může Notability být jednou z nich?

Popis a funkčnost aplikace Notability

Aplikaci směle řadím mezi ty graficky „hezčí“ dílka, které na svém iPadu můžete mít. Během půlročního používání aplikace prošla updatem uživatelského rozhraní. Je rozhodně o trochu přehlednější.

ipad aplikace notability kategorieAplikace Notability umožňuje tvořit kategorie (můžeme si představit jako klasické složky, adresáře) a v kategoriích témata (subject). To je poměrně zajímavé členění, neboť témata můžeme dále vizuálně upravit (barva, ikona) ale i zaheslovat. Můžeme tak vytvořit kategorii Web práce v ní témata dle jednotlivých projektů, navíc barevně odlišených. V tématech už vytváříme, editujeme libovolné množství poznámek.

Mazání nechtěných kategorií a témat je nelogické. Ikona koš funguje jen na mazání poznámek. Kategorii nebo téma vymažete tak, že přes ně přejedete prstem (zobrazí DELETE tlačítko). Téma můžeme také vymazat přes editační mód nebo obdobně jako kategorie.

Pojďme k vlastní editaci poznámek. Zde se skrývá celá síla aplikace Notability. Notability umí importovat pdf a rtf soubory a pomocí Google Drive ppt, doc a xls soubory, následně převedené do pdf. V importovaném pdf souboru můžete dělat anotace (vpisovat poznámky). Import je možný přes službu Dropbox, Google Drive, Box a WebDAV.

Export je bohatší o další možnosti, např. odeslání e-mailem, do iTunes, tisknout nebo otevřít v další aplikaci, kterou na tabletu máte. Např. Evernote. Upozorňuji, že zde pouze jako pdf soubor. Odesláním přes e-mail, Dropbox, Google Drive, Box a WebDAV pak máte možnost volby pdf, rtf nebo nativního formátu souboru.

V editačním módu můžete vkládat text – pochopitelně :). Pěknou funkčností jsou tři možnosti uložení formátu textu (velikost, font, barva, styl). Editor umí odsazovat text, dobře je vyřešena práce s číslovaným seznam. Kromě editace textu je možné použít k malování tužku (volíte sílu čáry, tvar, barvu). Zde jednoznačně využijete přednosti tabletu a jeho dotykové vrstvy. Obdobná je práce se zvýrazňovačem. Tahy tužky a zvýrazňovače můžete odstranit pomocí gumy nebo vystřihnout a přesunout na jiné místo.

aplikace Notability editorTo však není vše, můžete vkládat zvukové poznámky (stopy se řadí za sebe, graficky jsou označeny přechody). Vkládat fotografie, základní grafické obrazce, webové stránky (výstřižky webové stránky) a také  nalepovací poznámky.

Aplikace má mnoho dalších vlastností a nastavení, nicméně zde již zmíním možnost synchronizace poznámek (máte opět na výběr mezi Dropbox, Google Drive, Box a WebDAV). Osobně se mně nelíbí, že Notability nevytvoří jeden centrální adresář např. Notability a teprve do něj adresáře ve formě kategorií a vlastních poznámek.

Spolehlivost a funkčnost aplikace Notability, ostatní

Aplikace netrpí výraznými problémy, nebo jsem na ně neměl ono pověstné štěstí. Kromě zmíněných nedostatků, je editace poznámek poměrně intuitivní. Pro přímější práci bych uvítal výběrový mód. Vestavěná nápověda aplikace Notability je poměrně stručná, přesto jí považuji za dostatečnou.

Jedna poznámka k editoru. Ze základních pěti fontů jeden nezobrazuje dobře české znaky, máte však na výběr i další škálu fontů. Vzhledem k zaměření aplikace je to více než dostatečné.

Cena ke kvalitě aplikace Notability

V případě, že si nevystačíte na svém iPadu s aplikací Poznámky, měla by být aplikace Notability ve vašem zorném úhlu. Za cenu čtyřiceti korun (nyní ve slevě) nemá cenu ani psát o poměru mezi cenou a přidanou hodnotou aplikace. Pokud zmíněné funkce potřebujete, tak ani plná cena aplikace (okolo stokoruny) nebude překážkou  k jejímu pořízení.

 

Předchozí článekRecenze Mixit aneb zdravé míchání muesli
Další článekSnímač srdečního tepu Polar H7 Bluetooth
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

1 komentář

  1. Notability je iPad aplikace pro editace a anotace poznámek. Pokročilý editor poznámek s mnoha dalšími funkcemi. Pokud na iPadu tvoříte textový obsah určitě se po této aplikaci alespoň poohlédněte. Nevýhodou může být pouze nativní aplikace pro iPad.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.