Recenze fitness náramek Xiaomi MiBand
Recenze v krátkosti popíše fitness náramek od čínské společnosti Xiaomi s názvem MiBand nebo také Mi Band. Možná se ptáte, proč zde budeme recenzovat tento fitness náramek a ne jiný od „zaběhlejší“ značky? Vydržte, vše se dozvíte.
Popis zařízení Xiaomi Mi Band
Zařízení obdržíte v zajímavé papírové krabičce světlo hnědé barvy s logem výrobce Xiaomi v rohu. Po rozbalení pak v krabičce naleznete samotný fitness náramek MiBand (silikonový náramek a vlastní modul), nabíjecí kabel (dongle) a návod.
Náramek váží okolo 13 gramů a na ruce ho tak skoro nepocítíte. Náramek lze nastavit v délce od 157 mm do 205 mm a padne tak většině dospělé populace. Samotný modul je tvořen oválným hliníkovým tělem s váhou okolo 5 gramů. Xiaomi MiBand používá tři prosvítající (integrované) stavové diody. Výdrž na jedno nabití výrobce udává nad 30 dní. Náramek obsahuje základní čidla jako je gyroskop, akcelerometr a navíc Mi Band umožňuje využití vibrací např. pro tiché buzení.
Sympatické, náramek od Xiaomi je nabitý na cca 30 procent a můžete ho rovnou otestovat. Náramek je dle testů IP67 prachotěsný a voděodolný (testováno v 1m hloubce), tj. není to na nějaké plavání nebo snad potápění, ale vysprchovat se s ním bez problémů můžete.
Pro správné fungování potřebujete mobilní zařízení s podporou Bluetooth v. 4 a přidruženou aplikaci. Tato recenze Xiaomi MiBand probíhá na iOS 8.x a iPhone 5.
Konstrukce fitness náramku Xiaomi MiBand
Xiaomi MiBand jak již bylo psáno výše má možnost vyměnitelných barevných silikonových náramků. Použité řešení je praktické pro výměnu opotřebeného náramku, ale také z důvodu použití barevných variant náramku. V současné době existuje šest různých barevných variant.
Snadnost použití fitness náramku Xiaomi Mi Band
K náramku nezbytně potřebujete aplikaci na vyhodnocení na sledování a vyhodnocení vašich aktivit. Aplikace je k dispozici pro platformu Android (od verze Android 4.x a vyšší) a iOS (od verze iOS 7.x a vyšší). Existuje i česká (slovenská) verze aplikace pro Android zařízení.
Použití náramku spočívá v jeho nabití pomocí USB dongle. Xiaomi MiBand tak musíte „vyloupnout“ ze silikonového náramku. Po nabití vrátíte zpět a nosíte. V aplikaci pak vyhodnocujete, měříte denní aktivitu a spánek.
Pro spárování aplikace s náramkem si musíte nejdříve otevřít účet (v době testu náramku nefungovala SMS aktivace účtu, aktivace pomocí email účtu však byla bezproblémová).
Jakmile je aplikace spárovaná s telefonem, můžete přejít do nastavení vašich fyzických údajů, volbě alarmů – vibrační buzení s funkcí chytrého buzení. Tato funkce by vás měla vzbudit maximálně 30 minut před v okamžiku, kdy se nacházíte ve fázi tzv. lehkého spánku. Nevýhodou se může zdát omezený počet alarmů, v současné době tři.
Další možností nastavení je pak volba barvy led diod a to nejdůležitější, volby cíle v krocích. Všechny podobné zařízení vycházejí z faktu, že by jste měli denně ujít cca 10 000 kroků (neboli necelých 8km). Měření pomocí fitness náramků však není přesné, náramky zaznamenávají obecně pohyb ruky. Počítejte s tím, že naměřené údaje tak budou vykazovat vyšší hodnoty. Xiaomi MiBand se mě v tomto ohledu zdá o něco více citlivější (tj. naměří více) než jeho konkurenti např. náramku Jawbone Up.
Má tedy takové měření smysl? Domnívám se že ano. Pokud budeme brát naměřený údaj jako imaginární veličinu, měříme si tedy denní aktivitu. Víme tedy, kdy jsme polevili a kdy naopak by jsme potřebovali přidat. Na druhou stranu, sám fakt, že si pohybovou aktivitu měříme dle výzkumů přispívá k tomu, že se pak obecně více hýbeme.
A co měření kvality spánku? Je podobné jako u konkurenčních fitness náramků. Měříme takzvanou lehkou verzi spánku kdy se různě „převalujeme“, což náramek detekuji na rozdíl hlubokého spánku. Na rozdíl od náramku Jawbone Up také nemusíme nastavovat režim spánku, Xiaomi MiBand si tento režim detekuje sám.
A jak data přeneseme do aplikace? Jednoduše, spustíme aplikaci a pokud máme aktivní Bluetooth připojení, data se automaticky přenesou do aplikace.
Závěr recenze fitness náramku Xiaomi MiBand
Kromě zmiňovaných vlastností vás náramek dokáže vzbudit pomocí vibračního zvonění. Pokud nevstanete hned, vibrace se opakují:). Náramek vás včas dokáže upozornit na nízký stav nabití baterie. Pro zjištění denního cíle nemusíte také použít aplikací, ale stačí použít vestavěné gesto. Nechte ruku alespoň dvě sekundy ve svislé poloze a pak jí přibližte k obličeji jako když se chcete podívat na hodinky. Tři vestavěné diody vám pak signalizují vaší hodnotu denního cíle.
Vzhledem k ceně a nabízeným možnostem je náramek Xiaomi Miband na čele pelotonu pokud porovnáváme parametr cena k výkonu. Otázkou bude dlouhodobá výdrž a spolehlivost. Ta však i u poměrně dražšího zařízení Jawbone Up nebyla slušně řečeno dobrá. Zde díky konstrukci a pevnému hliníkovému „tělu“ odhaduji odolnost podstatně výše (samotný silikonový náramek pak v případě potřeby dokoupíte).
Náramek nabízí také možnost upozornění vibracemi v případě příchozího volání (testováno také na iOS) a na zařízení Android (byť primárně na telefonech Xiaomi také možnost odemčení telefonu v případě blízkosti náramku. Pro iOS je také možno data přenášet do aplikace iHealt, byť její význam resp. možnosti jsou zatím dosti omezené.
Diky za recenzi, jen prosim opravte slovo „vybrace“ na „vibrace“.
no jo, děkujeme Matouši za upozornění….