Recenze knihy Přednášejte jako na TEDu aneb konference TED a role rečníka
Na tuto knížku jsem se neskutečně těšil. Opravdu a to nejen kvůli tomu, že mám pro knihy od vydavatelství Jan Melvil Publishing skoro již vrozenou srdeční slabost. Důvod těšení se byl dán prostým faktem. Cítil jsem vnitřní potřebu se v dovednosti veřejného vystupování, přípravy a vlastní prezentace přednášek značně zlepšit.
Knihu napsal Chris Anderson jako kurátor konference TED. Jak vypadají přednášky na TEDu se můžete podívat na příkladu jedné z oblíbených přednášek od Jamese Veitche na téma: „This is what happens when you reply to spam email.“
Jaká je kniha a jak vám může pomoci?
Opakuji se. Ale musím popravdě říci, kniha je fenomenální. Prostě se nejedná o žádné nudné a suchopárné čtení. Na praktických ukázkách nás autor knihy přenáší od jednoho příběhu k příběhu jinému. Je to každopádně i jedna z metod na to, jak se stát úspěšným řečníkem. Proč?
Lidé prostě milují příběhy
Je to dané skoro již geneticky. Vzpomeňte si v době moderní techniky a internetu na to, jak jsme si kdysi u ohníčku příběhy vyprávěly.
Co se všechno v knize dozvíte?
Dozvíte se nezbytné základy prezentační gramotnosti, podíváte se na běžná úskalí a také na důležitou část, která by vás měla provázet celou prezentací jako je leitmotiv.
Víte jaké řečnické nástroje jsou v knize zmíněné? Třeba ono vyprávění příběhu.
V následující kapitole projdete úskalím přípravy a pak už na vás bude čekat kapitola s charakteristickým názvem: “Na pódiu”. A až budete mít úspěšné vystoupení za sebou, nezapomeňte na reflexi.
Závěr recenze knihy Přednášejte jako na TEDu
Kniha je dle mého názoru takovou povinnou četbou pro všechny, kdo přednáší, nebo se na svojí první přednášku teprve chystají. Věřte mi, knihu si opravdu zamilujete. Ostatním může pomoci pochopit, kolik úsilí je potřeba k tomu, aby jste připravili opravdu strhující vystoupení. Některé techniky použijete v každodenním styku. Knihu proto jednoznačně doporučuji ke koupi.