Domů Kultura Kniha Recenze knihy Zdravá střeva aneb zdraví na prvním místě

Recenze knihy Zdravá střeva aneb zdraví na prvním místě

651
1
Recenze knihy Zdravá střeva

Recenze knihy Zdravá střeva aneb zdraví na prvním místě

Zdravá střeva, co na to říci? Že se jedná o další publikaci od vydavatelství Jan Melvil. Knihy od nich jsou opravdu hodně dobré a bývá radost je číst. Tak jsem byl zvědavý, jestli s tímto titulem popravdě nešlápnu trochu vedle. Ale nedávno jsem si od “melvilů“ pořídil velice užitečnou publikaci Whole30 a když už jsme u zdravého životního stylu, tak to rovnou vezmu jedním šmahem. Navíc, celý program Whole30 aplikuji na vlastním těle.

Pravda je, že obě knihy jak Whole30 tak Zdravá střeva nejsou navzájem zcela kompatibilní, pokud mohu použít IT mluvu.

Obě dvě knížky poukazují na problémy dnešní západní civilizace v oblasti stravování

Pojďme se však podívat na to, zdali Zdravá střeva mají potenciál stát se součástí vaší knihovničky, nebo zda se jedná o další z řady motivačních titulů, které potěší ponejvíce autora.

Jak se čtou zdravá střeva?

Čtivosti publikace jsem se obával jako čert kříže. Odborné téma, zdravý styl, medicína, neprozkoumaná látka? Ano, ale naštěstí pro nás neodborníky, je téma podáno velice srozumitelně, prakticky na příkladech. A o čem si nejvíce v knize počteme? Řekl bych o mikrobiotě. Ehm, co to sakra je? Laicky řečeno jedná se o takovou životní formu, která obývá naše střeva. Dle autorů knihy pak západní civilizace trpí značně omezenou škálou mikrobioty, na rozdíl od lidí, stravujících se více původní a přirozenou stravou.

Krásně je pak podána souvislost mezi imunitním systémem a právě omezenou formou mikrobioty. Již to, jakým způsobem jsme počati nám dává do vínku určitou výhodu ve formě pestřejších druhů mikroflóry v našich střevech. Dobrá zpráva je, že onu pestrost dokážeme ovlivňovat. Jakým způsobem, to už nechám mezi Vámi a knihou. zde na to není popravdě čas ani prostor.

Závěr recenze knihy Zdravá střeva

Zmiňoval jsem, že kniha se čte slušně, vzhledem k tématu dané látky. Přesto bych osobně určité pasáže zredukoval. Pro mě laika je smysl a význam zřejmý z prvních částí knihy. Chápu však, že zarputilý čtenář by byl ochuzen o další podnětná a důležitá fakta. Na závěr knihy v příloze najdeme seznam doporučené potravy resp. výčet vhodných potravin a receptů. Na obrazovou část však zapomeňte. Neřekl bych však, že je to úplně na škodu věci. Naopak si myslím, že to cenu knihy drží v hodně přijatelných mezích.

Jsem opravdu rád, že knihu vlastním. I kdyby byl její význam v tom, že se více zamyslíte nad svým životem a životním stylem. Pokud Vám kniha dokáže vyladit Váš životní styl, nebo se pozitivně projeví ve vašem zdraví, jedná se jednoznačně o bonusy navíc. Ale ty pak jsou hodně silné. Osobně jsem pro.

O knize Zdravá střeva

Překladatel: Filip Drlík
Edice: Fit & Food
Formát: 143 × 215 mm
Počet stránek: 280
Počet ilustrací: 6
Vazba: brožovaná
Barevnost: černobílá
ISBN: 978-80-7555-999-9

PŘEHLED RECENZE
Obsah, náplň knihy
10
Čtivost knihy
8
Cena
9
Celkový dojem
9
Předchozí článekTip na výlet: hrad Bítov
Další článekProč si vybrat byt v novostavbě?
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.
recenze-knihy-zdrava-streva-zdravi-na-prvnim-mistePokus se zajímáte o zdravý životní styl, pak tato kniha nesmí chybět ve vaší přihrádce. Zajímavé a logické argumenty vás dostanou. Za sebe mohu jen doporučit.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.