Domů Ostatní Služba Recenze velký test fotoknih fotokniha CDSM

Recenze velký test fotoknih fotokniha CDSM

2473
5
recenze fotokniha cdsm

Recenze velký test fotoknih fotokniha CDSM

Recenze velký test fotoknih fotokniha CDSM (centrum Digitálních Služeb Mino) je předposlední publikovanou recenzí ve velkém testu fotoknih. Obecně všichni dodavatelé fotoknihy řádně doručili a žádná z fotoknih není propadákem. Rozdíly nejsou velké a každá fotokniha si tak najde svůj okruh uživatelů. Bodové hodnocení vzniklo vzájemným porovnáním jednotlivých fotoknih.

Kvalita programu, jednoduchost práce s programem pro přípravu fotoknihy CDSM

recenze velký test fotoknih fotoknihy CDSM kvalita programu

Recenze programu CDSM Designer, který je použit pro přípravu fotoknih je možné instalovat na operační systém Windows nebo MAC. Jedná se řešení od společnosti MPhoto Ltd. s názvem Album Maker, které také používá další recenzovaný dodavatel a to Art-D. Poslední verze programu Album Maker 7.1.x běží pod operačními systémy Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7 a také na Mac OSX 10.5 a vyšší. CDSM nabízí ke stažení Mac verzi, ale Art-D kupodivu ne.

Obecně nikdo nebude mít problém s uvedeným programem pracovat a vytvořit si tak svojí fotoknihu. Přesto opět musím zmínit filozofii Bontia, že daleko snazší a ve výsledku rychlejší se nám zdá volba použití jednotného stylu, šablony pro celou fotoknihu.  Pokud je navíc ona šablona typograficky, graficky pěkně navržená, výsledek většinou předčí onu „amatérskou“ volnost, kterou ostatní software umožňují.

CDSM Designer stejně jako Art-D Book Maker umožňují sice přichycení fotografie, textového rámce k mřížce. Neumožňují však zobrazení, přichycení k virtuální lince, kterou například využijete pro vzájemné zarovnání fotografie, textu na vedlejší straně.

CDSM Designer je možné použít nejen pro výrobu fotoknihy, ale i pro další produkty z nabídky CDSM.

Klávesové zkratky jsou použity pouze pro nejvíce používané operace, zřejmě dle hlediska programátorů. Nejedná se o kompletní sadu příkazů, nicméně pro milovníky „efektivní práce“ tato sada bude plně dostačující.

Objednat knihu můžete z programu. Výsledná cena se zobrazí při spuštění objednávky. Způsoby platby jsou hotově, na fakturu, na zálohovou fakturu, na dobírku, převodem na účet a platební karta. Doprava je možná pomocí přes dopravce Česká pošta  – obchodní balík, ČD Kurýr (pokud jste milovníkem vláčků), Česká pošta – EMS a také osobní odběr na adrese provozovny.

Kvalita tisku, fotokniha CDSM

recenze velký test fotoknih fotoknihy CDSM kvalita tisku

Každé společnosti v testu jsem položil stejnou otázku, ohledně použitého papíru, technologie tisku případně další specifikace. Od CDSM jsem na otázku obdrželi následující odpověď (pro testovanou Fotokniha v potištěných deskách):

typ použitého papíru je HelloSilk 170 g, papír je bez povrchové úpravy a použitá metoda tisku, stroje je Canon ImagePress C6000.

CDSM nabízí fotoknihy v knižní vazbě – tvrdé desky s ručním vykrojením na fotografii (desky pak je možně objednat v několika variantách), tuto variantu testujeme. Dále nabízí levnější vazbu fotosešit a také fotoalbum (kroužková vazba). Za příplatek 300,- Kč je možnost plného potisku desek. Za další příplatek 499,- Kč k velikosti A4 je nabízen papír EverFlat, který umožní bezztrátový přechod (ořez) fotoknihy a rozevření v úhlu 180 stupňů. Tyto varianty pak v programu nenajdete a zřejmě se tak děje následnou domluvou s CDSM.

Z hlediska kvality, prezentace fotografií ve fotoknize nevidíme zásadní problémy, kvalita je vyvážená a rozhodně nijak nezaostává za svými konkurenty.

Fotografie netrpí přeostřením, nebo naopak rozostřením, celkově jsme s výsledkem spokojeni.

Kvalita vazby, odolnost fotoknihy CDSM

recenze velký test fotoknih fotoknihy CDSM kvalita vazby

Fotokniha CDSM přichází do testu s 2mm tlustými deskami. Pro vazbu fotoknihy jsou vnitřní listy sešité sponami (V3) a zamknuty ocelovým hřbetem společně s deskami v jeden celek. U této varianty fotoknihy jde určitou šikovností list oddělovat od samotné fotoknihy.

Desky se nekroutí a poskytují fotoknize náležitou a dlouhodobou ochranu.

Ve spékacím testu (10 minu pobytu fotoknihy v 80°C) hodnotíme, zda nedochází ke slepení listů, ke zkroucení či jinak ke znehodnocení fotoknihy. Pozorujeme lehké ohnutí desek, zřejmě z důvodu onoho vyseknutého okénka v deskách.

V testu míry ořezu si všímáme, zda dvoustrany lícují, nedochází k ořezu ve vazbě fotoknihy. Fotokniha CDSM vykazuje poměrně velkou míru ořezu ve vazbě. Pokud tedy požadujete hladký a ničím nerušený přechod, musíte použít variantu papíru EverFlat a připlatit si.

Při odolnosti proti vodě nechávám vodu (kapku) po dobu 10 minut mezi listy  fotoknihy. Listy ve fotoknize CDSM nevykazují slepení, v ploše působení vody se list lehce zkrabatí. Barvy jsou nedotčené.

Fotokniha CDSM umožňuje potisk desek po celé ploše pouze za příplatek. V testované variantě je ručně proveden výřez na úvodní fotografii.

Výsledný dojem, ostatní parametry fotoknihy CDSM

recenze velký test fotoknih fotoknihy CDSM výsledný dojem

I když jsme se snažily o výběr fotoknih ve formátu A4, každý dodavatel dodává trochu jiný rozměr fotoknih. Proto jsme použily metodiku hodnocení a porovnání ceny  za jeden centimetr čtverečný a to včetně zahrnuté ceny distribuce. Fotokniha CDSM se dostala na 0,051 Kč/cm2. Tímto se fotokniha CDSM stává nejlevnější z hlediska nákladů na 1 cm2 plochy. Gratulujeme.

Pokud však použijeme příplatek za celoplošný potisk desek, situace bude odlišná a kniha bude patřit mezi ty dražší.

Pro velký testy fotoknih jsme zvolili dle nás „oddechovou sezónu“ a tak rychlost dodání nás velice mile překvapila.

CDSM nenabízí webovou prohlížečku fotoknihy. Nicméně „webovou prohlížečku“ lze vytvořit v programu při uložení vytvořené fotoknihy, vytvořit náhled ve flash verzi (uloží se jako zip soubor). Rozbalený obsah pak musíte přenést na webhosting, free webhosting a následně odkaz vystavíte. Jak vidíte, nejedná se o přímo uživatelské řešení.

Hodnocení fotoknih vzorkem uživatelů (uživatelé neznali výsledky navzájem) byla krásná a pro nás spíše oddechová disciplína. Ve vzorku uživatelů byla zahrnuta i profesionální ilustrátorka a textařka, autorka více než 24 knížek. Každý z hodnotících uživatelů k fotoknize přistoupil s rozdílnou filozofií. Co uživatel, to jiné kritérium pro hodnocení (někdo dává přednost lesklé úpravě, jiný zase matné atd.).

Celkový výsledek fotoknihy CDSM, závěr recenze

CDSM nabízí ucelenou nabídku tiskových a knihařských služeb. V tomto směru se může rozsah prací stát výhodou.

Oceňujeme vlastní video návod popisující přípravu fotoknihy. Stejně tak se nám libí základní typografický manuál, který by však stál za další rozšíření.

Nevýhodou je nemožnost volby dodatkových služeb (fotopapír, potisk desek) přímo z programu a nevíme, jakým způsobem a jak jednoduše tuto možnost zákazník objedná.

Novinka fotoknih v CDSM:

V současné době uvádíme na trh novou knihařskou technologii, kdy jsou desky vyrobeny z 3 mm tlustého kartonu. Desky jsou potištěné vlastní grafikou a leskle laminované. Vnitřní listy jsou šité nití po složkách. Obecně se dá říci, že jde o typickou vazbu V8a. Vzhledem k nastavení cca 15 technologií nabízíme tuto variantu v omezeném počtu stran: 48, 80, 96.

První část fotografie je originál, druhá část fotografie (pravá) je pak scan stránky z fotoknihy.

Případná reakce společnosti na recenzi: Velký test fotoknih CDSM

bude zveřejněna v případě zájmu, reakce CDSM

Upozorňujeme, že se jedná se o subjektivní uživatelské recenze autora. Je potřeba zmínit fakt, že autor v minulosti využil služeb následujících dodavatelů (Bontia, Fotolab CEWE, HappyFOTO a Centrum FotoŠkoda). Uvedené recenze je nutné brát s ohledem i na tuto skutečnost.

PŘEHLED RECENZE
Softwarové vybavení
7
Kvalita tisku
8
Kvalita vazby
7
Výsledný dojem
7
Předchozí článekRecenze hipstamatic aplikace oggl
Další článekRecenze velký test fotoknih fotokniha Art D
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.
recenze-velky-test-fotoknih-fotokniha-cdsmOceňujeme vlastní video návod popisující přípravu fotoknihy. Stejně tak se nám libí základní typografický manuál, který by však stál za další rozšíření.

5 KOMENTÁŘE

 1. Knihu jsem objednala jako darek k vanocum. S programem se mi oproti jinym programum pracovalo velice spatne. Pokud tam clovek nechce jen nahazet fotky a smirit se s orezem, tak si s tim musi opravdu vyhrat. Bohuzel v obou knihach byly fotky silne zabarveny do cervena obzvlast na cernobile to bilo do oci. Rodicum se sice libila, lae hlavne proto, ze tam byla vnoucata, fotografickou kvalitou se nezabyvaji, ale pro me cervene zabarveni je velke minus.

 2. Program cdsm neni vubec intuitivni oproti jinym programum (Happyfoto), clovek si musi vzdy precist dukladne napovedu, aby objevil kouzelna tlacitka a nektere veci bohuzel nebyly ani tam… Opruz! Objednani online nefungovalo, vybrala jsem tedy moznost poslat knihu na uschovnu, postupovala jsem presne podle navodu, zabalila slozku presne podle navodu na webu winzipem, zaplatila jsem 25 Kc protoze zasilka byla prilis velka (ja vim, je to smesna castka, ale clovek musi hledat kartu, stoji to cas atd.). Na to mi dosel email, ze jsem to udelala spatne a musim to provest jinak (grrr!) znovu zaplatit 25 Kc na uschovne, navic online objednavani opet nebylo intuitivni (po zvoleni objednat kopii jsem ocekavala presmerovani do online systemu a ne ze se mi album pouze ulozi pod jinym jmenem (?) ). Nakonec byla data uspesne zaslana, cekala jsem pote mesic, nez kniha dosla, coz mi prislo dost dlouho. Kdyz jsem potom knihu otevrela, kvalita se mi rozhodne nelibila, cerne pozadi, ktere jsem celemu albu zvolila bylo sede a kdyz jsem vedle sebe polozila dve podobne usporadana alba od cdsm a happyfoto – byl v tom obrovsky rozdil – cerna opravdu muze byt i cerna, barevnost je celkove horsi, ackoliv fotky byly porizeny stejnym fotakem a byly i tematicky podobne (hory+zelena trava+modre nebe). Vazba OK, ale celkovy dojem: NIKDY VIC!!! A NE A NE A NE!!! I kdyz bude sleva vypadat sebelakaveji!

 3. Program je „mala“ katastrofa.
  Nutnost importovat fotky do projektu. Pokud mate z dovolene opravdu hodne fotek pocitejte s desitkami minut. Klidne i hodinou. Pokud jste fotili na vice fotaku nehledejte moznost razeni podle EXIF datumu!
  Cim je projekt vetsi, tim delsi casy i na tak bezne oprace jako je ZPET nebo presunuti stranek. Klidne si pockate i cele minuty!
  Ramecky a stiny nepouzivaji pravou pruhlednost. Jednoduse receno funguji jen pro bile pozadi. U tmaveho pozadi vylezou sedobile okraje.
  Nektere JPEG obrazky nenaimportujete a necekejte ani zadnou podporu jinych formatu.
  Bomba nakonec je odeslani projektu ke zpracovani. Program vam oznami, ze data odesla, ale ve skutecnosti ne. Mozna to vetsine funguje, ale je potreba si vzdy overit u vyrobce ze data dostal.
  Neprijemne je ovladani u drag and drop. Nekdy dela uplne kraviny ktere nechcete a pak u ZPET cekate. Take casto pouzivane presunuti poradi dopredu a dozadu u obrazku je chytre zanoreno do kontextoveho menu a to druhe urovne.
  A jsou tu i dalsi problemy, ale programatori chyby neresi. Zkuste sami,….a hodne stesti.

  Jinak samotna fotokniha: tisk je pekny a pevna vazba je festovni.

 4. Pridavam se k nespokojenym zakaznikum.Poslali jsme 2 fotoknihy najednou na stejne jmeno,adresu,akorat jsme pouzili 2 rozdilne emaily,s tim ze jsme dali do poznamky,ze chceme poslat fotoknihy najednou za jedno postovne.Nicmene nam prisel dalsi den email,ze nam neposlou obe knihy najednou,jelikoz jsou nahrane pod jinym emailem.Takze nas nejspis prijdou ve stejny den 2 knihy pro stejnou osobu na stejnou adresu za 2 postovne.Opravdu nas to nastvalo.Aby toho nebylo malo,tak nas server (administrátor odebral jméno serveru) nalakal na akci na fotky k fotokniham zdarma,nicmene nikdy zadne kody pro fotky zdarma neprisly.Takze za me NEDOPORUCUJI.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.