Domů Ostatní TOP 6: Nejčastější otázky a odpovědi o rekvalifikačních kurzech

TOP 6: Nejčastější otázky a odpovědi o rekvalifikačních kurzech

364
0
rekvalifikační kurzy
Připravil vás covid o práci a nyní se rozmýšlíte co dál? Některá zaměstnání za poslední rok velmi klesla na stabilitě a atraktivitě.

TOP 6: Nejčastější otázky a odpovědi o rekvalifikačních kurzech

Připravil vás covid o práci a nyní se rozmýšlíte co dál? Některá zaměstnání za poslední rok velmi klesla na stabilitě a atraktivitě. Pro mnoho lidí se tedy jedinou možností stává absolvování rekvalifikačního kurzu v novém oboru, získání osvědčení a hledání práce mimo jejich původní obor. Pokud patříte mezi ně, bude vás zajímat seznam nejčastějších otázek a odpovědí o rekvalifikačních kurzech. 

1. Jak dlouho trvá rekvalifikační kurz?

Délka rekvalifikačních kurzů se odvíjí podle výběru zaměření a oboru. Některé mají větší časovou dotaci, ale zpravidla také vyšší frekvenci, takže vám hodiny strávené rekvalifikací poměrně rychle ubývají. Další naopak nevyžadují takovou časovou náročnost, avšak docházíte na něj méně často. Jedná se tedy opravdu o individuální záležitost, na kterou je obtížné odpovědět univerzálně.

Nejčastější délka rekvalifikačních kurzů se pohybuje mezi 3 až 6 měsíci. Po absolvování docházky na rekvalifikaci vás čeká závěrečná zkouška, která prověří vaše znalosti nebo praktické dovednosti. 

I přesto, že některé kurzy trvají až půl roku, jedná se stále o velmi efektivní a rychlou cestu k nové kvalifikaci. Stejné obory byste na škole mohli studovat také několik let. Mezi nejkratší kurzy zpravidla patří rekvalifikační kurzy z oboru účetnictví

2. Kolik stojí rekvalifikační kurzy?

Mezi další proměnnou, která se často liší, patří cena jednotlivých kurzů. Cena za jeden rekvalifikační kurz se většinou pohybuje od 7 000,- výše, ale ty nejdražší se mohou vyšplhat až na 50 000,-. Záleží na složitosti kurzu, potřebném vybavení, ale také na kvalitě vzdělávací společnosti a jejích lektorů.

Pokud se cena pohybuje příliš nízko, může to značit nekvalitu služeb. Zároveň není nutné přeplácet zbytečně vysoké částky, jestliže se nejedná o opravdu výjimečný kurz na trhu. Nejčastější cenová relace rekvalifikace by se měla pohybovat mezi 9 000 až 15 000 Kč. 

3. Může mi rekvalifikační kurz proplatit úřad práce?

Možná už jste někdy slyšeli, že rekvalifikační kurzy mohou proplatit úřady práce a vaše náklady se tedy smrsknou na úplnou nulu. Tato možnost samozřejmě existuje, avšak nemusí platit vždy.

Pro proplacení rekvalifikace musíte splňovat určité podmínky úřadu práce. Mezi ty nejčastější patří: 

  • na úřadu práce musíte být vedeni v evidenci mezi zájemci o práci
  • musíte vyplnit formulář Zájem o zvolenou rekvalifikaci
  • dopředu zažádat o proplacení kurzu

4. Na co se mám připravit než se vydám na rekvalifikační kurz?

Při výběru z rekvalifikačních kurzů doporučujeme zohlednit, zda vás bude budoucí práce bavit a naplňovat, jestli danou pracovní pozici čeká smysluplná a jistá budoucnost a také doporučujeme zjistit si dopředu dostatek informací.

Především byste měli vybírat z rekvalifikací, které disponují platnou akreditací od MŠMT ČR. Můžete také zabrouzdat na internetové diskuze a podívat se na reference jednotlivých vzdělávacích společností, ale také instruktorů kurzů.

Potřebujete vše naplánovat dostatečně dopředu, zajistit si hlídání dětí nebo dojíždění do města, kde se budete rekvalifikovat? Pak vám pomůže kontrola termínu a frekvence kurzu, která se může kurz od kurzu lišit. 

V neposlední řadě doporučujeme prozkoumat osnovu kurzu, kteroou většinou najdete na webových stránkách dané společnosti.

5. Jsou určeny i pro úplné začátečníky v oboru?

Bojíte se, že daný kurz není pro vás, jelikož nemáte žádné zkušenosti, praxi ani informace z daného oboru? Tak své obavy zahoďte, jelikož rekvalifikační kurzy jsou vhodné i pro naprosté začátečníky v oboru.

Nemusíte disponovat žádnou praxí ani zkušenostmi, vše potřebné se naučíte až na místě. Lektor vás zpravidla provede od úplných základů ke složitostem, od teorie k praxi. Vše si vyzkoušíte pod profesionálním vedením. 

6. Kurz nemohu z různých důvodů dokončit. Co se stane?

Pokud máte předběžně schválené proplacení rekvalifikace od úřadu práce a nesplníte podmínky pro udělení osvědčení, tedy 80% docházku a složení závěrečné zkoušky, budete muset veškeré náklady uhradit z vlastních prostředků

Rekvalifikační kurzy jsou skvělou možností, jak si zajistit lepší postavení na pracovním trhu. Najděte si lepší pracovní místo díky rekvalifikaci a zajistěte si svou budoucnost již dnes. 

Předchozí článekŠpanělské olivové oleje s prémiovou kvalitou aneb Casas de Hualdo
Další článekValentýnský balíček WoodWick
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.