Domů Ostatní Strava, whole30, omezení cukru – sacharidy

Strava, whole30, omezení cukru – sacharidy

1424
1
Zdravá strava, whole30, cukry, sacharidy, bílkoviny, vejce

Strava, whole30, omezení cukroví – sacharidy

Zdravá strava, obezita, diety a další podobné témata na nás vyskakují z každého rohu. Důvodem vzniku tohoto článku je zájem autora publikovat jeho třiceti denní snahu (pokud bude úspěšný) o dodržení stravovacího programu whole30 a pokusit se změnit stravovací návyky.

Proč whole30?

Předně, dožívám se 46 roku, mám utržený zadní křížová vaz a sedavé zaměstnání. Přesto běhám půlmaratony (čas 1:45 se snahou o pokoření hranice 1:40), dělám orientační běh a hraji floorbal. Občasné focení dá také zabrat, pokud taháte těžkou zrcadlovku:)

Na druhou stranu mám vysoký tlak, cholesterol a strašně rád papám. Cukrovinky, obiloviny a také mléko. Tyto produkty jsou v programu whole30 prostě škrtnuty. Pokud polechtám váhu, ručička se zastavuje kolem 91 kg. To je okolo 6kg nad plán.

Whole30 není však primárně o redukci váhy

Přestože se nestravuji úplně špatně, rozhodně konzumuji cukry (sacharidy) ve zvýšené míře. Přidejte si k tomu větší konzumaci obilovin (do této skupiny řadíme bohužel i cizrnu, rýži ach jo), sýrů takové Pecorino nebo Parmezán si prostě zamilujete na první skus (dělám poctivé domácí těstoviny a máme zde semolinovou mouku aneb obilovinu) která je zapovězená.

Je to pro mě výzva, vydržím třicet dní? Uvidíte v tomto článku na pokračování, kdy se pokusím pravidelně článek rozšiřovat o své nálady, postřehy, úspěchy. Skrytě doufám že ne o neúspěchy. Pokud program úspěšně završím, budu přemýšlet o pokračování avšak v nějaké mírnější formě.

Den první – návštěva maminky a domácí bábovka

Whole30 se doporučuje nastartovat ve vhodném období. Myslí se tím mimo takové ty mimořádné události (např. svatba), kde hrozí pořádné lukulské hody. Já přesto program odstartoval dnes, návštěvou mých rodičů. Samozřejmě jsem věděl, že dojde na první test v podobě nabídky striktně domácích přesto některých zakázaných pochutin.

Bábovka, to jsou vejce, máslo, cukr, mouka, kakaoRodiče nás však také zásobují domácím masem, vajíčky ve špičkové kvalitě. Prostě Whole30 compatible:). Nicméně výzvou dne je neokusit domácí bábovku. Kdyby šlo o vejce, tak OK. Ale prostě cukr a mouka je na seznamu zakázaných věcí. Výzvy o to větší, neboť našeptávači včetně osazenstva radí: „ochutnej, je vynikající“.

Netušil jsem, že hned první den se budu cítit ne úplně dobře. Dnes však vytrvám. To bych byl opravdu… Vím, že to bude boj. Možná si i okoušu nehty, přesto věřím, že to bude jízda a bude to za to stát.

Den druhý – bez cukru, mouky a mléka

Dneska to byla větší pohoda. Hovězí vývar z morkových kostí jsem v menších dávkách zamrazil. Snídaně domácí vajíčko, rajčata, polníček, cuketa. Oběd vařím polévku dle vlastní inspirace z dýně a s kokosového mléka, taková ten asijský styl. Večeře zeleninový salát. Vím, že krize teprve přijde. Nemám zatím pevný jídelníček resp. plán, na tom musím zapracovat.

Den třetí s whole30

Zatím je to pohoda. Snídani kupodivu ráno po šesté zvládám. Na oběd bych rád rybu se salátem:) Přesto, je to trošku problém. Menu a seznam alergenů poukazují na lepek a mléko. Asi by nebyl problém požádat obsluhu a rybu upravit bez uvedených alergenů, ale raději volím tuňáka s prostým zeleninovým salátkem. Večere je dojídání zbytků v podobě mojí originální polévky.

Den čtvrtý a domácí majonéza

V kuchyni nemám obecně problém, nyní hodně improvizuji a zatím to jde. Kupodivu, k odpolední mleté kávě zatím nemám potřebu tradiční sladkosti. Co je však peklo, je už druhý pokus o domácí majonézu. Zatím mě z toho vychází taková divná tekutá kejda:) Nezbývá než po vzoru IT sáhnout po manuálu nebo videu…

Den pátý, tento měsíc si zavařím

A to doslovně. Jaké jsou pocity z programu whole30? Těžko hodnotit teď v první fázi, kritické okamžiky přijdou, ale zatím jsem v pohodě. Zatím si ani nekoušu nehty touhou po cukrovém opojení.

Den šestý, whole30 večer mám hlad

Celý den bez problému. Večer bych ale snědl vše, co se kolem mne mihne bez ohledu na pohlaví a stáří. Respektive, spíše mám takovou chuť na něco méně zdravého. Nicméně po deseti minutách je klid. Na floorbale jsem ale takový nijaký.

Den sedmý, whole30 večer opět mlsná

A tak se těším na ráno, vyrábět se bude dušená šunka:) Ráno dám domácí vajíčka, odpoledne steak. No musím ten týden s whole30 nějak oslavit?

Den osmý a whole30, už?

Tak dneska jsem si to opravdu vychutnal. Samé dobré věci, vajíčka, steak, hooodně zeleniny na všechny způsoby. Třetí pokus na domácí majonézu zase nevyšel, ke komu já půjdu na učení? Od desátého dne zahrnu svoje interní pocity z tohoto programu.

Den devátý a květáková rýže…

To bych si nikdy nepomyslel, že si zrovna toto budu vařit. Zatímco žena a děti za mně zkonzumovaly moc pěkné jahodové dortíky, které jsme dostaly, já zůstal v pohodě. Tedy trošku jsem záviděl. Nicméně v krizi pojídám křížaly. Mám jich kilový pytel. Trápil jsem se s počítačem paní doktorky a její manžel se mě takto odvděčil. Kromě křížal i velikánskou čokoládou, kávou a čokoládovými mořskými plody. To vše dávám na oltář své oběti. Musím říci, ani mě to netrápí. Nicméně, prý dostanu ještě malého staženého králíka. To už je o poznání v cajku…

Tak a jsem v třetině… Den desátý

Rána jsou v pohodě. Odpoledne však pořád bojuji s tím, že bych si rád dal něco… Tak jsem si dneska koupil oříšky. Přitom nemám vyloženě chuť na sladké. Pocitově, řekl bych, že jsem akorát více podrážděný. Tak uvidíme…

Chtěl bych říci…

Cítím se v pohodě. Ráno díky odběru nesnídám. Doháním to poté sušenými jablky. Nicméně v poledne, jsem zalitoval. V restauraci měli smažák:( S bramborem a máslem… Stojí mě to vůbec za to? Dávám si třikrát dražší salát s tuňákem:)

Den dvanáctý, strava se prodraží.

Dneska jsem měl jídlo popravdě nevyvážené. Snídal jsem a večeřel to samé, své zmražené karbanátky. Díky tomu, že jsem nesehnal fenykl. Tak snad zítra. V plánu je mrkvově fenyklová polévka. V tento den se cítím slušně. Chuť na sladké nízká, chuť na chleba, rohlík, nízká…

Třináctý den s whole30

Nějak mě ani nepřipadá, že jsem omezil spoustu potravin. Časově náročnější je výběr restaurace a následně jídla. Všude číhají hrozby. Více času pak trávím kuchyni. Tam s tím až takový problém nemám. Mohu to brát také tak, že děláním typově odlišné činnosti provádím zároveň hygienu mozku.

Den čtrnáct, zdravotní stav s whole30

Dnes mě čekal rozbor výsledků odběrů s paní primářkou. Co víc si přát, po jedenácti s whole30, kdy byly vzorky nabrány. Dobrý zpráva je, odbourávám jeden lék. Nemohu říci, že je to důvod tohoto programu, ale změna jídelníčku hodnoty nezhoršila. Na sociálních sítích šel tweet že s paleo stravou po prvních deseti dnech klesne hladina zlého cholesterolu LDL o 20 procent.

Cestou domů se stavím u kamaráda řezníka a beru si svojí dávku. Opět vyzrálý steak (to je taková odměna při tom strádání). Večer dělám Coleslaw (jsou toho necky) a sekanou. Tam však mléko a strouhanku nahrazuji po vzoru jednoho mediálního kuchaře. Ne kůžičky to nejsou, prostě tam vraž něco jiného:).

Těším se na další den, traumatizující touha ukousnout odpoledne cokoli v okruhu 50km naštěstí odezněla.

Polovina whole30 dokončena, jaké to je?

Normální, dnes výlet s tím, že dětem kupuji housky k polévce. Domácí výroba, skoro jím závidím. No, dneska to nevzdám.

Den šestnáctý, chybí náboj

Ano, při nedělním 10 km běhu tahám strašně nohy. Jsem zvědavý, jestli se to zlepší, neboť skoro za měsíc bych měl běžet půlmaraton.

Den sedmnáctý a whole30, letí to

Nějak už to nevnímám. V restauracích vybírám seč to jde a rovnou prosím jídlo bez cukru (někdy ho tam sypou i když to neočekáváte:), mouky, mléka… Odměnou jsou mi takové neurčité pošklebky:)

Den osmnáctý, jde to

Whole30 je ok, dopsal jsem recenzi Zdravá střeva. Zároveň cítím, že mě chybí takový ten náboj pro sportovní aktivitu. Za měsíc mě čeká půlmaraton, tak uvidíme názorně:)

Devatenáctka je za námi

Zítra floorbal a tak uvidím, jak se budu pohybově cítit. Dle rad bych měl přidat více sacharidů ve stravě – brambory, batáty, dýně. No dneska jsem udělal zase necky salátu Coleslaw. Je univerzální pro celou rodinku a tak jsem zvědavý, kdy necky budou prázdné…

Whole30 začíná poslední dekádu, den dvacátý a hlad

Ano, dneska jsem už od oběda trpěl. A to jsem měl tuňáka. Na oslavu si jdu večer zahrát floorbal. Sám budu zvědavý, jestli zase budu tahat nohy…

Den dvacet jedna, jdu do kina

Už vidím, jak mě bude polo špatně z vůně popcornu. Poprvé jsem měl to štěstí popcorn ochutnat v dobách, kdy ještě existovalo země jménem Jugoslávie. Jo, bylo to skoro před čtyřiceti lety. Vůbec jsem netušil, co to je. Bylo to solené mořskou solí, lehce opepřené. Začal jsem na to chodit pravidelně. No a pak jsem to skoro po patnácti letech uviděl i u nás:). Nicméně, na popcorn z kina nemám vůbec chuť…

Dnes to bude tanec, den dvacet dva

Doslova, vyrážím jako sportovec, olympijský běžec na maškarní ples. Výzvou nebude tancovat v keckách, ale odolat pokušení a nátlaku spolustolovníků dát si pivo nebo něco ostřejšího… Znáte to, dej si pivo, to Tě přece nezabije… pojď na frťana atd. Vím že vydržím, komu by se chtělo v takto pokročilém trimestru těhotenství s whole30 začínat od znova:) Ale drže mi palce…

Dvacátý třetí den a další výzva zdravé stravy s whole30

Tak a další pokušení v podobě oslavy šestileté neteře. Několik dortů lačnělo po tom, abych ochutnal. Popravdě, ke konci jsem pociťoval lehké chvění žaludku. Ale teď už to přeci nepoložím…

Whole30  a den dvacet čtyři

Na dnešek nemám žádný stravovací plán. Nevím, jestli něco koupím a uvařím alespoň polévku. Stačil by asi fenykl, mrkve mám dostatek:)

Pět dní dokonce, den dvacátý pátý opět bez mouky, mléka, cukrů…

Ano, stálo to za to. Snubní prstýnek mě klouže z prstu. Známka toho, že jsem něco málo zhubl. Jím pořád stejné dávky, ale díky větší únavě se o něco méně hýbu… Pokusím se více zařadit brambory, ale i dýni. S oběma nemám žádný problém. Večer jsem na rychlo uvařil curry, to opravdu miluji:).

Dvacet šest a už se opakuji

Ano, jelikož jsem večer bádal co uvařit a navíc jsem měl volné potraviny z předchozího vaření, uvařil jsem prostě to samé. Ano, vím není to zrovna oslnivé. Ba co víc, snídaně a večeře je stejná a to vše po dva dni. Ale mě to curry prostě tak chutná. Jinak se cítím dobře, dokonce se mi zdá, že lépe usínám. Že by z …:)

Whole30 a den 27 je dnem sportu

Hurá, ano dneska hraji floorbal a po dlouhé době cítím, že mě to zase normálně běhá. Takže pocitově je vše v pořádku. Už se ale těším na experimentální fázi zařazování některých potravin. Chybí mě rýže (klidně neloupaná), dobré sýry, těším se na dobrý jogurt z Gran Moravia a také na hořkou čokoládu:)

Whole30 také na koncertě Arakain a Dymytry

No, zatímco kamarádi popijí kvasnicovou 11, kterou bych si mimochodem také dal, jedu neperlivou Bonaqu. Je to řehole, naštěstí kamarádi neryjí. Výhodou je, že se mohu v půl jedné, kdy tento skvělý rockový mejdan končí dopravit domů. Takže den dvacátý osmý končí a dvacátý devátý začíná metalem.

Předposlední den základního programu whole30

Sraz a setkání po cca pěti letech se spolužačkou žijící v USA. Jak asi každý tuší, odolat metle lidstva není tak snadné. Pokud si vezmete skutečnost, že jsem od cca 18:00 do 1:00 popíjel na střídačku matonku, vodu, matonku, kávu, vodu… Tak to nebyl zrovna odvaz. Zachránil to snad jen steak:)

30 dní s whole30 dokončeno

Byla to zajímavá zkušenost. Zítra se zvážím a poskytnu základní data. Už teď je jasné, že budu mít o něco méně, padá mě snubní prstýnek, takže ho zatím nenosím… Těším se teď na fázi testování vhodných potravin a rozšíření možností „zdravého“ stravování….

Pokračování bude následovat.

 

 

PŘEHLED RECENZE
Kniha Whole30
9
Srozumitelnost programu Whole30
10
Aplikace na naše prostředí
8
Předchozí článekLAMAX X7 Mira? Povedený trpaslík
Další článekDish burger bistro, hamburger made in Praha
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.
strava-whole30-omezeni-cukrovi-sacharidyDle překladatele jde v knize Whole30 o třicetidenní restart, který vám přinese zdraví a svobodu v jídle. Nejedná se o recenzi knihy Whole30, ale o pokus autora si tento princip vyzkoušet na vlastním těle. Jinak kniha je to skvělá, stejně tak jak je zvykem u melvilů :)

1 komentář

  1. […] Zdravá střeva, co na to říci? Že se jedná o další publikaci od vydavatelství Jan Melvil. Knihy od nich jsou opravdu hodně dobré a bývá radost je číst. Tak jsem byl zvědavý, jestli s tímto titulem popravdě nešlápnu trochu vedle. Ale nedávno jsem si od “melvilů“ pořídil velice užitečnou publikaci Whole30 a když už jsme u zdravého životního stylu, tak to rovnou vezmu jedním šmahem. Navíc, celý program Whole30 aplikuji na vlastním těle. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.