Domů Ostatní Životní styl Pohybem ke zdraví ve zralém věku

Pohybem ke zdraví ve zralém věku

299
0
POHYBEM KE ZDRAVÍ VE ZRALÉM VĚKU

Pohybem ke zdraví ve zralém věku

Říká se, že když ráno po padesátce probudíte a nic vás nebolí, tak že už nežijete. Ono je to sice individuální a určitě znáte nějakou čipernou babičku, která ještě v sedmdesáti svižně vyběhne do schodů, ale kdo ví, jak dlouho musí ráno tělo protahovat, aby ho dostala do formy. Prostě, je jasné, že s přibývajícím věkem se naše pohyblivost zhoršuje a je na každém z nás, jak se s tím popere.

Správná životospráva rozhodně prodlužuje aktivní věk a určitě se shodneme na tom, že je lepší být zdravý a optimisticky naladěný, než nemocný, nabručený a v depresi. Nejspíš už také víte, že na zdravotní problémy ve stáří si zaděláváme už v mládí. Jenže, říkejte to mladým! Je to, jako když budete hrách na stěnu házet! Jak známo, vlastní zkušenost je nepřenositelná.

No, ale co když jsme to my, koho ve zralém věku potkaly zdravotní problémy, za které si můžeme tak trošku sami? Jak ty letité chyby aspoň částečně napravit? Týká–li se to naší hybnosti, tak vězte, že trošku těm bolavým kloubům ulevit můžeme. Třeba chůzí. Jak, ptáte se, když právě „chůze vás bolí“? Teď mám na mysli chůzi zvanou severská nebo jinak Nordic Walking. Při této chůzi se používají speciální hole, kterými se dotyčný odráží a zároveň odlehčuje bolavé klouby. Pozor! Nepleťte si trekové hole a hole na Nordic Walking! Je mezi nimi rozdíl. To už vám ale nejlépe vysvětlí odborník na tuto problematiku, který vás na krátkém kurzu zasvětí do všech specifik. Výhodou chůze je také fakt, že ji obvykle provozujeme venku, tedy na sluníčku. Sluníčko je totiž v rozumné míře zdravé. Tělo si sluneční paprsky promění na vitamín D potřebný pro správnou stavbu kostí.

A když to přesto nestačí? Pak přijdou na řadu bylinky – mastičky, čaje a tinktury. Tedy v případě, že to nepřeháníte s chemií a nepolykáte denně hrst prášků. Samozřejmě, že někdo se ani tak nevyhneme pomůckám usnadňujícím pohyb. Ale dnes už na trhu dost velká nabídka manipulačních pomůcek, sedátek, chodítek, obouvátek či dlouhých nazouvacích lžic, takže je z čeho vybírat.

Autor: Jana Šmudlová

.

Předchozí článekKam s fotkami z dovolené?
Další článekLina Heydrich – Můj život s Reinhardem
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.