Domů Cestování Ostatní Do Norska na nezapomenutelnou dovolenou

Do Norska na nezapomenutelnou dovolenou

346
0
Do Norska na dovolenou

Zapomeňte na přeplněné Chorvatsko, Itálii nebo Španělsko, vydejte se letos poznávat krásy Norského království, které se může pyšnit jednou z nejkrásnějších krajin na světě. I přesto, že země od nás neleží daleko, je až s podivem, jak málo Čechů do ní každoročně vycestuje. Třeba vám tento článek změní názor na to, co od Norska očekávat.

Nejlépe autem

Pokud chcete po Skandinávii cestovat pohodlně a rychle, abyste stihli navštívit vše důležité, bude nejlepší zvolit auto. Žádné závratně rychlé přesuny však neočekávejte. Silnice jsou sice většinou ve vynikajícím stavu, těch rychlostních ale najdete minimum, a hlavně v okolí hlavního města. Běžné silnice se klikatí horami a maximální povolená rychlost 80 km/h je obvykle také reálným maximem, kterým se po nich lze bezpečně pohybovat. Pokud si chcete zajet opravdu kuriózní silnicí, zapomeňte na slavnou Cestu trolů, ale odbočte na hlavní z Osla do Bergenu mezi Gudvangen a Vossem a svezte se starou Stalheimskleivou mezi vodopády. Jedná se o jedinečný zážitek.

Do Norska na dovolenou, úchvatná krajina

Co v Norsku objevovat?

  • Fjordy: Jedná se zřejmě o to první, co člověka v souvislosti s Norskem napadne. Celé západní pobřeží poloostrova bylo původně pokryto ledovci. Jak ledovce ustupovaly a ulehčovaly zemské kůře a současně zvedaly hladinu oceánu, daly vzniknout hlubokým údolím, které se postupně zaplavovaly mořskou vodou.
  • Vikingové: Prastarý národ, obývající Skandinávii, si dnes lidé připomínají návštěvami muzeí. V nich naleznete téměř vše, počínaje předměty pro běžný život až po skvěle zrestaurované lodě.
  • Architektura: Jediný materiál, kterého měli Norové vždy dostatek, bylo dřevo. A tak dnes mezi významné památky pod záštitou UNESCO patří hlavně sloupové dřevěné kostely, tzv. stavkirke. I v architektuře rodinných domů se však odráží skandinávská strohost a prvoplánová účelovost.
  • Turistika: Rozlehlá romantická příroda sama vybízí k turistice a sportu. Můžete se toulat celé dny i týdny s batohem na zádech daleko od civilizace nebo jen vylézt na kterýkoliv z tisíců vrcholků a kochat se nádherným výhledem na krajinu. Také se můžete opájet tichem divoké přírody a přitom zkoušet své rybářské štěstí v křišťálově průzračných řekách či jezerech.
Do Norska na dovolenou, autem
  • Pláně plné zvířat: Sob, los, pižmoň a rosomák. Čtyři zástupci norské fauny, které jen tak v evropském lese neuvidíte. Ornitologové do Norska jezdí obdivovat ještě hejna papuchalků a terejů. Vzhledem k tomu, že součástí území Norska jsou i daleké Špicberky, patří do norské fauny i jeden z největších predátorů světa, lední medvěd.
  • Rybí kuchyně: V Norsku logicky na stole převládají dary moře. Je dokonce známým faktem, že Norové porušují celosvětové zákony o zákazu lovu velryb. Proto na městských trzích najdete rudě zbarvené velrybí maso vedle masa z losa či soba a přemíru všemožně upravených ryb a mořských plodů. Delikatesou jsou pak norské sýry.
  • Země zaslíbená zimním sportům: Jako země s většinou studených dní je ideálním místem pro zimní sporty. Vždyť také Norové pravidelně končí na stupních vítězů na Zimních olympijských hrách.

Už se chystáte na výlet?

Norsko není jen zemí romantických přírodních scenérií, je také domovem dobrosrdečných lidí, kteří se mohou zdát na první pohled chladní a odtažití, ale jejich přátelství je ve skutečnosti o to vřelejší a pevnější. Pokud jste se rozhodli na sever Evropy vyrazit, určitě vám poslouží i krátkodobá půjčka. Tato nejvýhodnější půjčka vám pomůže překlenout složité období mezi výplatami, navíc se nemusíte bát, že byste se zadlužili. Případně je pro vaše neočekávané výdaje připravena i půjčka online, díky které budete moci do země fjordů vyrazit ihned.

Předchozí článekProč obchodovat u brokera Plus500?
Další článek3 a 4 vlna EET: Rada pro malé živnostníky a řemeslníky
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.