Charakteristika a řešení průmyslových konektorů
Průmyslové konektory jsou speciálním typem hybridních konektorů, které se využívají především náročnějších průmyslových provozech využívajících složitá zařízení automatizovaných linek a technologických celků. Průmyslové konektory jsou obvykle robustnější konstrukce a speciálně řešeného zapojení, které navíc musí být důsledně zakrytováno, jelikož se aplikuje v náročnějších podmínkách s potenciálně vysokým vlivem na jejich funkčnost.
Řešení průmyslových konektorů
Běžnou aplikací průmyslových konektorů je hybridní zapojení vývodové kabeláže průmyslových strojů a zařízení nebo větších objektů automobilového průmyslu. Standardně se konektory řeší jako konfigurovatelné, tedy umožňují osazení různými typy vývodových koncovek do jednoho místa. Systém pak může být osazen jednou kabeláží, která je napojena na konektor stejného výstupu. V případě nekonfigurovatelných průmyslových konektorů se zpravidla odlišují od běžných systémových prvků zvýšenou odolností, která odpovídá normovaným požadavkům použití v agresivním nebo nepříznivém prostředí. Průmyslové konektory mají širokou aplikaci, jelikož jejich hlavní charakteristikou je napájení s vysokými hodnotami proudových charakteristik a také velmi odolné krytování. Setkáváme se s nimi nejen v uzavřených halách výrobních závodů, ale také na velkých zařízeních s pohyblivými součástmi (např. jeřáby).
Typy průmyslových konektorů
Jednotlivé kategorie průmyslových konektorů se mezi sebou liší v několika základních parametrech, které definují nejen způsob, jakým jsou používány, ale také jejich zabezpečení. Vedle konfigurovatelnosti a modularity tak lze vybírat také konektory s různým způsobem zajištění proti vytažení a s různým stupněm kryti.
Uchycení průmyslových konektorů
Způsob uchycení průmyslového konektoru závisí na materiálovém a konstrukčním řešení krytu, obecně jsou ale rozeznávány dva základní typy – zásuvný konektor a konektor šroubovatelný. Zásuvné konektory bývají uživatelsky oblíbenější, v případě nutnosti zajištění pevného spoje jsou však optimálními konektory šroubovatelné (případně s vloženým předpětím). Dodatečné zabezpečení konektorového spoje lze zajistit smršťovací bužírkou).
Krytování průmyslových konektorů
Zajištění konektorů proti vnějším vlivům musí být provedeno vhodným stupněm krytování, který by měl dosahovat minimální hodnoty IP 65, jelikož jsou obvykle užívány v prostorách namáhaných nejen na hluk a vibrace, ale také na zvýšenou vlhkost, chemicky agresivní látky apod. Vhodné krytování se zajišťuje speciálními materiály, které umožňují také zajistit elektromagnetickou kompatibilitu a kontakty dostatečně utěsnit proti pronikání nežádoucích látek a odizolovat tak, aby nebyly vystaveny náročným výkyvům okolní teploty (zvýšené i mrazu).