Optimistický vývoj na realitním trhu
O tom, že se po letech stagnace se realitní trh v roce 2015 probírá opět k životu, svědčí i rozestavěné projekty. Podnikatele bude možná zajímat informace, že nejatraktivnější nabídky kanceláří se spojují již tradičně s lokalitou Prahy, která je v této souvislosti zároveň i nejvyhledávanější. Poptávka po realitách narůstá hlavně v městech, kde se soustřeďuje výrazná pracovní příležitost, obchod a ekonomická síla. Neméně důležitá je také infrastruktura a občanská vybavenost.
Ekonomická aktivita – základní předpoklad pro růst realitního trhu
Aby mohl trh s realitami prosperovat, je k tomu potřebná dostatečná kupní síla a příjmy obyvatelstva.
V současnosti je poptávka po bydlení přirozený a mnohem zdravější než v minulosti, protože ho ovlivňuje lokální obyvatelstvo a jeho finanční možnosti. Není zde tedy cítit spekulativní zahraniční poptávka. Za významný činitel, který napomáhá zdravému poptávky, se považuje i reálná potřeba obyvatelstva po moderním bydlení. Ta je často spojena s migrací obyvatelstva z vesnic do měst. Ukazuje se, že většina z nás začíná opět preferovat městské bytové bydlení před rodinným domem mimo města. Důvodem může být právě občanská vybavenost, kvalita škol či doprava. Rodiny se zajímají i o byty s více pokoji pro děti, s předzahrádkou, terasou, ale upřednostňují také projekty, v jejichž blízkosti se objevují dětská hřiště, parky a příležitosti na volnočasové aktivity.
Nemovitost jako uchovatel hodnoty peněz
Reality se považují za spotřební a investiční zboží, na které ovlivňuje řada faktorů, jako například reklama, média, ekonomický vývoj či pozitivní sentiment na trhu. Sentimentem se přitom rozumí tržní nálada a důvěra v budoucnost. Toto ovlivňuje zejména výši investiční poptávky. V praxi to znamená, že člověku nejde při koupi nemovitosti jen o uspokojení potřeby po bydlení, ale také o investici volných finančních prostředků. Nemovitost se považuje za mimořádně schopného uchovatele hodnoty peněz, ale představuje i ochranu před znehodnocením a inflací.
Úrokové sazby na historickém minimu
Vysoká finanční likvidita na hypotečním trhu je dalším faktorem, který ovlivňuje stav na tom realitním. Nízké jsou úrokové sazby na hypoteční a spotřební úvěry. Finančně dostupné bankovní peníze způsobují opětovný nárůst poptávky. Pokud se k tomu ještě přidají nahromaděné úspory a odložená spotřeba během posledních let, nedá se očekávat nic jiného, než maximální nastartování trhu s realitami. Ceny bytů se stabilizovaly, více neklesají. Banky jsou zprostředkovatelem a hlavní hnací silou aktuálního oživení poptávky. Peníze půjčují nejen obyvatelům, ale i developerům. Platy se sice nijak podstatně nezvedly, ale protože se zvýšila dostupnost úvěrů, poptávka po realitách se znovu nastartoval.
Projektové financování
Projektové financování je podpora výstavby nových komerčních nemovitostí, případně refinancování stávajícího financování novým úvěrem ze strany bank. Vedou výrobní a logistické haly, obchodní centra, bytová zástavba a kancelářské prostory. Konkurence je i mezi bankami, musí jít proto s cenou dolů. Když developer získá výhodnější financování svého projektu, může si dovolit opět snížit cenu, což se v konečném důsledku odrazí na spokojenosti zákazníka a vyšším poptávce. V případě, že vás zajímají komerční nemovitosti, doporučujeme prokliknout na realitní server kancelare.cz. Je třeba také upozornit na to, že projekty výstavby obchodních center se jeví momentálně jako složité, protože Praha je již podobnými zařízeními prosycena. Obyvatelstvo nepociťuje reálnou potřebu po dalším nákupním centru. Uspět by ale mohly nové návrhy, které by přinesly inovativní zážitek z nakupování a představily dosud neznámé obchodní značky.