Domů Kultura Kniha Petr Hájek, Smrt ve středu

Petr Hájek, Smrt ve středu

558
0
kniha petr hájek smrt ve středu

Petr Hájek, Kniha s názvem Smrt ve středu

Když před časem vyšla kniha Petra Hájka s názvem Smrt ve středu, zvedla se prakticky ve všech médiích vůči jejímu autorovi hysterická reakce. Nejrůznější pseudointelektuálové se předháněli v dehonestujících, zesměšňujících a urážlivých výlevech na Hájkovu adresu.
Byl obviňován snad ze všeho možného – že je římský katolík, že nevěří na evoluci, že „nevěří“ na bin Ládina, že… zkrátka, kdo tenkrát na Hájka nenadával, stával se podezřelým a dostával nálepku bigotního tmáře a latentního extrémisty. Čím si Petr Hájek vysloužil takovouto mimořádnou pozornost, resp. co tak strašného napsal, že jeho kritici reagovali mediální štvanicí na autora i knihu?

Šel jsem si tenkrát (právě z důvodu onoho pravdoláskařského nenávistného unisona, dokazujícího mi, že jde nejspíše o mimořádně kvalitní dílo) Hájkovu Smrt ve středu koupit a… přečetl jsem ji jedním dechem! Je to jedna z těch knih, které člověk odkládá až s přečtením poslední stránky. Smrt ve středu považuji za brilantní a v současné nabídce sociologicko-politologické literatury patrně nejlepší analýzu negativního vývoje tzv. postmoderní demokracie, která se stále více stává médiokracií, v níž občané fakticky ztrácejí jakýkoliv vliv na společenské dění.

Autor, který vyšel z novinářského prostředí a je tedy dokonale obeznámen se všemi nuancemi dnešních mediálních praktik, podává jedinečný popis toho, na jakém principu média fungují, jaké metody manipulace používají a jak pomocí takřka vědecky propracovaných postupů vytvářejí veřejné mínění, usměrňují diskusi o společenských otázkách a problémech, morálně likvidují nepohodlné osoby, resp. připravují politickou či jinou kariéru těm, kdo jim jdou na ruku.

Právě tady tkví původ oné protihájkovské nenávisti – Smrt ve středu je totiž napsána člověkem, který mediálním manipulátorům vidí do karet víc, než je jim milé. A když Petr Hájek navíc čtenářům radí, jakým způsobem je možno se před ohlupováním ze strany médií bránit, přičemž jeho argumentům nechybí přísná logika, nadhled i vtip, pak je jasné, proč tuto knihu pokládám za „povinnou četbu“ každého, kdo si v dnešní přemedializované době touží zachovat „zdravý selský rozum“, kdo si své názory na společenské otázky a dění chce utvářet sám, bez manipulativního usměrňování ze strany „sdělovacích prostředků“.

Autor recenze knihy je: Jan Hofírek

 

Předchozí článekKomfortní bydlení a klimatizace
Další článekMobilní hra Noybe, přinášíme vám unikátní náhledy
Jan Hofírek - copywriter, sociolog, recenzent, básník. Publikuje na českých i zahraničních zpravodajských, resp. literárních portálech. Bližší informace je možné najít na jeho blogu www.copywritingetc.bloger.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.