Domů Cestování Tip na výlet: Navštivte Pustevny

Tip na výlet: Navštivte Pustevny

166
0
Navštivte Pustevny, Beskydy

Tip na výlet: Navštivte Pustevny

Přemýšlíte, kam byste si mohli o víkendu udělat výlet? Vyrazte do Beskyd a zamiřte na národní kulturní památku Pustevny. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších míst v celých Beskydech. Oprávněně.

Poustevny a Pustevny

Název vznikl podle poustevny pro jednoho poustevníka, která zde stála v polovině 18. století. V roce 1891 tu vyrostla útulna Pustevňa, o tři roky později pak Šumná. Díky tomu se zvýšil zájem turistů a bylo nutné rozšířit ubytovací kapacity. Podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče tak byly postaveny dvě útulny Libušín a Maměnka ve stylu lidové secese. Otevřeny byly v roce 1899. Po 27 letech pak byl dokončen moderní horský hotel Tanečnica. Součástí komplexu je také sto let stará dřevěná zvonička, jejíž barevnou výzdobu také navrhl Jurkovič.

Navštivte Pustevny, Beskydy, sport, koloběžky

Postupem času ale začaly jednotlivé budovy chátrat. Jejich rekonstrukce tak byla nutná. Začalo se s ní ale až v roce 1995. O čtyři roky později byla hotová oprava restaurace Libušín, v roce 2003 i hotelu Maměnka. Jenže v březnu 2014 došlo k neštěstí. Velký požár zasáhl útulnu Libušín a pohltil její umělecky cennou jídelnu. V roce 2017 byla otevřena nová horní stanice lanovky. Ta nahradila tu původní, která už byla v dezolátním stavu, muselo dojít k její demolici.

Adrenalin na koloběžkách

Chcete zažít něco neobvyklého, na co jen tak nezapomenete? Z Pusteven se můžete svézt na koloběžkách. Po takzvané Knížecí cestě, která je dlouhá 6 kilometrů a vyasfaltovaná, se dostanete do Ráztoky. Překonáte převýšení 404 metrů. Cestou se můžete kochat nádhernou přírodou a nemusíte se bát, že byste se museli vyhýbat autům. Ta mají vjezd na Knížecí cestu zakázán. Svezete se na bílých koloběžkách Kostka, které jsou speciálně upraveny přímo pro tento sjezd, takže jsou bezpečnější a stabilnější než klasické koloběžky. Zároveň mají lepší brzdy.

Půjčit si je můžete na pokladně horní či dolní stanice lanovky

Jestliže si zároveň zakoupíte i jízdenku na lanovku, můžete využít slevu. Pokud vaše peněženka zeje prázdnotou, není to problém, pomůže vám sms půjčka. Díky ní si můžete půjčit až 10 tisíc korun. Splatíte ji během pár dní a nic dalšího už nebudete muset řešit.

Radhošť a Radegast

Z Pusteven se můžete vydat na Radhošť. Cesta je dlouhá 4 kilometry a je vhodná i pro vozíčkáře, takže se na ni dostanou opravdu všichni. Potkáte na ní symbol Moravskoslezského kraje – sochu pohanského boha úrody Radegasta z roku 1931. Na Radhošti stojí kaple sv. Cyrila a Metoděje: pochází z roku 1898, byla postavena v byzantském slohu, nacházejí se v ní nádherné vitráže i bronzová socha věrozvěstů.
Kromě kaple na Radhošti naleznete také televizní vysílač a kříž z roku 1805. Z vrcholu této hory (1129 m. n. m.) se vám naskytne nádherný výhled na Beskydy, Jeseníky i Malou a Velkou Fatru.

Navštivte Pustevny, Beskydy, zima

Dopřejte si zábavu

Připravte se na to, že cesta do Beskyd nebude nic levného – a to zvlášť v případě, že bydlíte na druhém konci republiky. Stojí to ale za to. Takže pokud se vám nedostávají peníze, rozhodně nic nevzdávejte předem. Bude se vám hodit rychlá půjčka. Nemusíte dokládat svůj příjem a peníze můžete mít na svém účtu do pár minut. Patří mezi půjčky bez registru, takže nevadí, pokud máte záznam v registru dlužníků nebo trestním rejstříku.

Předchozí článekTest přepravních služeb do zahraničí
Další článekBezpečný domov PLUS, majetkové pojištění
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.