Nepodceňujte výběr vhodného zahradního stolu!
Při výběru nového stolu na zahradu se většinou řídíme jeho vzhledem, velikostí prostoru, který máme pro zahradní stůl určený, a v neposlední řadě i naším finančním rozpočtem. Největší roli by však jednoznačně měla hrát kvalita a odolnost použitého materiálu. Jak takový kvalitní zahradní stůl poznat?
Zahradní stoly s kvalitní konstrukcí
Kvalitní zahradní stůl by měl mít především robustní a odolnou konstrukci
Jestliže se na naší zahradě budou často pohybovat malé děti, volíme raději stůl bez ostrých rohů a hran, o které by se mohly poranit. Stejné pravidlo platí i v případě rozkládacího mechanismu, který by měl být co nejjednodušší, aby při manipulaci s ním nedocházelo ke zbytečným úrazům. V případě skutečně těžkého zahradního stolu se vyplatí vybrat zahradní stůl s kolečky umožňujícími snadnější přemisťování.
Deska stolu by se v žádném případě neměla prohýbat, naopak by měla být co nejpevnější a nejstabilnější. U větších kulatých zahradních stolů je vhodná i středová podpora stolu. Někdy v těchto místech bývá volný prostor pro zahradní slunečník, který rovněž přispěje k vyšší stabilitě zahradního stolu.
Vhodné umístění zahradního stolu
Při výběru zahradního stolu berte v úvahu místo, na které ho chcete postavit. Na malém panelákovém balkóně se velký stůl z masivního dřeva nebude dobře vyjímat, nehledě na to, že zabere většinu jeho prostoru. Na terasu s dlaždičkami a většími spárami nebo na trávník zase nekupujte zahradní nábytek s tenkýma nohama, protože by se Vám do nich zahradní stůl příliš bořil. Nepřehánějte to ani s barevností zahradního stolu a vždy mějte na paměti celkový ráz své zahrady, do které musí stůl vhodně zapadnout.
Ošetřujte dostatečně svůj zahradní stůl
Dřevěný zahradní stůl by měl být naimpregnovaný už z výroby, aby později už jen stačilo ho lehce přetřít olejem na dřevo bez nutnosti obrušovat starý nátěr. V případě kovových zahradních stolů z nerezové oceli nebo hliníku se nemusí používat protikorozní úprava. U ostatních kovových materiálů se nejčastěji jako ochrana proti korozi využívá potažení plastem nebo vypalovaný nátěr.
Plastový nábytek je velice lehký a snadno se udržuje, na druhou stranu je ale náchylný na poškrábání. Vzhledem k jeho nízké pořizovací ceně však není problém ho častěji obměnit. Naprostým opakem je zahradní nábytek z umělého ratanu, který je vysoce odolný, krásný a i při minimální údržbě Vám vydrží dlouhé roky. Velkou výhodou je rovněž skutečnost, že ho můžete nechat stát na zahradě nebo na terase i v dešti, aniž by se poničil.
V zimě zahradní stůl dobře uskladněte
Před nákupem nového zahradního stolu pečlivě zvažte i jeho uskladnění přes zimu. Pokud nemáte v garáži dostatek volného prostoru, raději zvolte skládací variantu s odmontovatelnýma nohama, příp. zahradní stoly stohovatelné. K dostání jsou i speciální plachty z textilií, které zahradní stůl dostatečně ochrání, a přitom nezamezí přívodu vzduchu. To je zvláště důležité u dřevěného zahradního nábytku, na němž by jinak mohly vznikat plísně.