Domů Technika Hardware Recenze Apple AirPort Extreme

Recenze Apple AirPort Extreme

1041
1
Apple AirPort Extreme

Recenze Apple AirPort Extreme

Recenze Apple AirPort Extreme je bezdrátový Wi-Fi router určený pro segment SOHO (malá kancelář, domácí použití). Vyplatí se pořízení za danou cenu, když na trhu jsou rozhodně levnější nabídky?

Popis Apple AirPort Extreme

Jedná se o simultání dvoupásmový 2,4 GHz a 5GHz Wi-Fi router (tj. pracuje souběžně v obou pásmech). Nabízí podporu 802.11 a/b/g/n stnadardů. Dosahuje maximální (teoretické) propustnosti v pásmu 5GHz a to až 450Mb/s pomocí tří separátních vysílačů, antén.

V zádní části routeru najdeme čtyři gigabitové ethernet porty z nichž jeden je primárně určen jako WAN port. Router obsahuje USB 2 port pro přopjení a sdílení USB disků, Flash karet nebo připojení tiskárny.

Wi-Fi router umí zřídit takzvanou síť pro hosty, kdy zpřístupní pouze internetové připojením, ale už ne vaše oststní připojená zařízení (počítače, tiskárny, disky atd.).

Konstrukce Apple AirPort Extreme

Jak je zvykem u Apple nejedná se o ohyzdný kousek zařízení, které musíte někam schovat. V zádní části routeru kromě již výše uvedených portů najdeme jen napajecí zdířku a reset tlačítko a úchyt pro bezpečnostní   zámek.

Na přední straně LED dioda:

  • svítí zeleně, Apple Airport Extreme je v pořádku nakonfigurován a má připojení k internetu.
  • bliká zeleně, Apple Airport Extreme startuje nebo se resetuje
  • svítí oranžově, Apple Airport Extreme není ještě nastaven nebo připojen do sítě
  • bliká oranžově, Apple Airport Extreme nemá internetovou konektivitu nebo je špatně nakonfigurován (v nastavení můžete v tomto stavu nechat spustit AirPort utilitu)
  • nesvítí, asi bych zařízení připojil do rozvodné sítě nebo odnesl na reklamaci:)

Wi-Fi router je vysoký 3,4 cm a čtvercová základna má rozměr 16,5 cm. Antény jsou ukrzté uvnitř routeru a tak kromě kabelů nic nevyčnívá. Vzhled zařízení je střídmý v klasické bílé „Apple“ barvě.

V případě připojené tiskárny je potřeba operační systém Mac OS X 10.2.7 a novější pro Windows pak Windows XP (SP3) a novější. Pro přístup na USB disky pak Mac OS X 10.4.8 a novější, pro Windows pak Windows XP (SP3) a novější.

Pro nastavení pomocí AirPort utility je potřeba alespoň Mac OS X 10.5.7 nebo Windows XP (SP3). Případně též lze použít iPhone, iPad nebo iPod touch s iOS 6 a s aplikací AirPort utility.

Teoretický se udává podpora až 50 zařízení přes Wi-Fi síť. Jelikož se však jedná o Wi-Fi router v SOHO segmentu rozhodně bych takto veliký počet připojených zařízení bez testu nedoporučil.

Snadnost použití Apple AirPort Extreme

Zde bude Apple princip vítězit. Pro nastavení použijete zmíněnou utilitu AirPort a to ve verzi pro Mac, Windows nebo iOS. Samotná utilita ve verzi 6 nabízí průvodce a samotné nastavení je tak jednoduché jak jen může být.

Wi-Fi router nemá sám o sobě žádné web rozhraní. Hodnotím pozitivně z hlediska „běžného“ uživatele. Po poměrně rychlé konfiguraci je zařízení připravení k provozu.

Uživatelská podpora Apple AirPort Extreme

Pokud vám nebude postačovat manuál k nastavení zařízení, můžete si projít poměrně košatou diskuzi na stránkách Apple, případně položit dotaz.

Čím větší komunita uživatelů, tím pádem máte větší šanci na nalezení vaší otázky. To se v případě Apple produktu oproti menšímu výrobci rozhodně počítá.

Cena ke kvalitě Apple AirPort Extreme

U Apple si připlatíte ať už je to za značku, snadnost použití, spolehlivost nebo design. Cena levnějšího prvku podobných parametrů od konkurence začíná cca na polovině ceny. U příznivců Apple je volba jasnější, zde bych doporučil výběr mezi recenzovaným modelem nebo AirPort Express. Volba je jednoznačná i v případě, že si nechcete přidělávat zbytečné starosti při použití všech Apple možností (AirDrop, Airplay atd.) a dalších Apple zařízení. Homogenní síť je vždy lepší varianta.

AirPort Express je levnější, menší, ale je ochuzen o 1 Gbit porty (má jen 1x LAN a 1x WAN), ale přináší navíc analogový, optický audio jack.

Záleží tedy, zda využijete přednosti AirPort Express nebo Extreme.

Dodatek k recenze Apple AirPort Extreme

Podívejte se případně na stránku, která zmiňuje některé postupy a triky, na které jsem narazil při konfiguraci a používání Apple AirPort Extreme. Postupně rozšířím o další informace.

 

Předchozí článekNávod, postupy, triky Apple AirPort Extreme
Další článekRecenze pizzeria restorante Vyžlovka
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

1 komentář

  1. Pro uživatele Apple produktů je rozhodně ke zvážení při řešení lokální sítě. V případě, že nevyužijete vlastnosti AirPort Extreme, zvažte levnější variantu AirPort Express. Ta je sice o některé věci ochuzená, ale naopak přináší audio jack pro napojení iTunes k vaší audio sestavě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.