Domů Technika Návody, postupy, triky Návod, postupy, triky Apple AirPort Extreme

Návod, postupy, triky Apple AirPort Extreme

1431
0
Apple AirPort Extreme

Návod, postupy, triky Apple AirPort Extreme

  • rychlý přehled parametrů Wi-Fi sítě (Mac OS X)

systémová utilita přehled parametrů wifi sítědržte OPTION (Alt) klávesu a najeďte na Wi-Fi menu, zobrazí se vám navíc základní statistika aktuálního připojení. Pokud stále držíte OPTION klávesu, tak přesunem na další Wi-Fi sítě (po krátké pauze) zobrazíte jejich základní parametry.

klávesa OPTION vám také zpřístupní skryté volby v AirPort utility. Např. režim bezdrátové sítě pouze v režimu N u obou kanálů. Bohužel se změna neprojeví v nastavení.

 

  •  AirPort utility 5.6.1 na Montain Lion

Na Mountain Lion (OS X 10.8.x) standardně nenainstalujete. V této verzi je použita verze AirPort 6.x, která přináší přehledné grafické znázornění vaší sítě, ale některá pokročilá nastavení chybí např. log (který najdete v systémové složce) statistika atd. Jak tedy utilitu nainstalujte?

  1. stáhněte si poslední verzi Airport Utility 5.6.1
  2. stáhněte si free aplikaci pro rozbalení archivu Unpkg
  3. klikněte na stažený balíček AirPort utility, zobrazí se na desktopu
  4. poklikem na AirPort utility na desktopu se zobrazí okno s archivem AirPortUtility.pkg
  5. AirPortUtility.pkg přetáhněte do okna spuštěné utility Unpkg
  6. na desktopu se zobrazí složka AirPortUtility a v ní pod Applicatio, Utilities leží AirPort Utility.app tu pak stačí spustit, nebo přemístit na patřičné místo

Postup jsem naznačil pouze jako zvláštnost a rozhodně by neměl sloužit pro neznalé uživatele.

  • problém s interferencí, rušení signálu (obecné)

V pásmu 2,4 GHz jste ovlivněni množstvím okolních sítí, ale i rušením od běžných spotřebičů (mikrovlnné trouba, vysílačky, monitorovací systémy, bluetooth, telefony atd.). Jelikož se kanály v pásmu 2,4 GHz navíc ještě překrývají, základní doporučení je použít kanály 1, 6, 11 (jsou nejméně ovlivněny). Na internetu k tomu najdete poměrně dost vyčerpávajících informací. V pásmu 5 GHz je situace zatím lepší.

Pro konkrétní stav vašeho prostředí doporučuji provést v případě problémů alespoň základní měření přes free utilitu istumblerutilita istumber

lepších výsledků resp. lepší grafické interpretace včetně přesahu kanálů získáte pomocí placené utility WiFi Explorer.

  • připojení primárně na pásmo 5 GHz (AirPort)

Apple zařízení se při připojení nemusí připojit na 5 GHz pásmo a zvolí 2,4 GHz pásmo. Jedním z kritérií je i síla signálu. U pásma 2,4 GHz je prostupnust signálu prostorem (různé překážky) daleko lepší. I na obrázku výše utilita iStumbler naměřila vyšší úroveň signálu pro 2,4 GHz pásmo, zařízení jsou v příme viditelnosti od sebe.

V případě, že se chcete primárně připojovat jen na 5GHz pásmo, stačí v aplikaci AirPort utility pojmenovat 5GHz síť.  V nastavení Wi-Fi sítě na vašem zařízení pak primárně zvolíte pro připojení tuto 5GHz síť.

 

 

Předchozí článekRecenze running sushi Baifu
Další článekRecenze Apple AirPort Extreme
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.