Domů Technika Hardware Recenze Western Digital My Book Thunderbolt Duo

Recenze Western Digital My Book Thunderbolt Duo

663
2
Recenze Western Digital My Book Thunderbolt Duo

Recenze Western Digital My Book Thunderbolt Duo

Recenze Western Digital My Book Thunderbolt Duo je napsána na základě osobní zkušenosti z používání. Disk slouží jako datové úložiště a backup disk pro notebook Apple MacBook Pro a je vybaven dvojicí Thunderbolt portů.

Funkčnost Western Digital My Book Thunderbolt Duo

Zařízení je plně funkční a dělá přesně to, co dělat má – uchovávat vaše data. Western Digital dodává My Book Thunderbolt Duo ve stříbrném kovovém provedení, s dvojicí Thunderbolt portů a zdířkou pro napájení.

Vnitřek zařízení tvoří dva disky Western Digital, každý o celkové kapacitě 2 TB dat. Diskové úložiště se dodává předformátované HFS+J pro operační systém Mac OS X, ale není problém systém konfigurovat pro Windows systémy viz. podpora výrobce.

Konstrukce Western Digital My Book Thunderbolt Duo

my book thunderbolt výměna disku
my book thunderbolt výměna disku

Zařízení používá disky Western Digital Caviar Green line, které mají snížený odběr a z toho vyplývající nízkou teplotu (tj. nepotřebují aktivní chlazení), variabilní otáčky mezi 5400 – 7200 rpm (výrobce neudává specifikaci a parametry disků), a jsou poměrně tiché. Pro tento typ disků má rozhraní Thunderbolt více než velkou rezervu v propustnosti a nebude rozhodně pověstným úzkým místem.

Má tedy použití Thunderbolt rozhraní smysl? Záleží na zamýšleném použití, na možnosti řetězení dalších úložišť, připojení a použití výkonnější varianty Western Digital VelociRaptor Duo, či SSD disků.

Díky pasivnímu chlazení, tichému chodu disků je zařízení jako celek tiché. Konstrukce úložiště umožňuje uživatelskou výměnu disku, kterou zvládnete bez použití šroubováku. Za to si zaslouží velkou pochvalu. Pro vyndání disku však potřebujete vydat určitou sílu a tak se obávám o výdrž plastových oček, které jsou k tomuto účelu použity.

Pro datové úložiště jsou použity dva disky (jsou popsány  jako A a B a tak se nemůžete při případné manipulaci splést) a lze tak nastavit tři režimy použití:

  • JBOD – dva samostatné disky
  • Raid0 – striping, prokládání; výhodou je rychlost, a velikost (součet kapacit)
  • Raid1 – mirroring, zrcadlení; výhodou je odolnost proti chybě disku
Konfigurace diskového pole
Konfigurace diskového pole

Zařízení je osazeno dvojicí Thunderbolt portů a zdířkou pro napájení. Dva Thunderbolt porty vám přináší možnost řetězení až pěti dalších diskových úložišť, je možné připojit monitor atd.

WD Drive Utilities
WD Drive Utilities

Nativně je toto úložiště určeno pro systémy Mac a jediným softwarovým vybavení je utilita WD Drive Utilities, přes kterou nastavíte základní parametry (režim použití, kontrola stavu disku, registrace – nefungovala, a vymazání obsahu disku).

WD Drive Utilities je jednoduchá, přehledná utilita pro správu.  Použijete jí pouze pro případnou změnu režimu diskového pole při prvotní inicializaci a poté případně pro kontrolu stavu disků.

Případný upgrade firmware je iniciován přímo společností Apple.

Celkově dojem ze zařízení je takový, že to snad ani jednodušší být nemůže.

 

Snadnost použití Western Digital My Book Thunderbolt Duo

Zařízení po rozbalení můžete ihned použít na počítačích Mac aniž by jste cokoli nastavovali. Pokud přesto toužíte provést změnu režimu diskového pole (výchozí režim je Raid 0), použijete přiloženou utilitu WD Drive Utilities.

Návod je napsán srozumitelně a je možné ho stáhnout v českém jazyce na webu výrobce.

Dodávány jsou tři modely zařízení, s celkovou kapacitou (Raid 0) 4 TB, 6 TB, 8 TB.

Upozornění: Pouze varianta diskového pole s 8 TB obsahuje Thunderbolt kabel. Pro ostatní modely si ho musíte dokoupit cena se pohybuje okolo 1200,- Kč.

Podpora Western Digital My Book Thunderbolt Duo

Na webu výrobce najdete dostatek informací, které můžete potřebovat. Registrace produktu je však těžkopádná a zmatená, registrace produktu přes utilitu WD Drive Utilities mě ani nezafungovala (možná i tím, že již jeden produkt registrován mám).

Telefonická podpora je možná, ale český jazyk ani přímo české telefonní číslo nepoužijete. Obdobně e-mail podpora resp. spíše helpdesk systém je v anglickém jazyce.

Cena ke kvalitě produktu Western Digital My Book Thunderbolt Duo

Nejedná se o levné zařízení, nicméně cena dat tuto hodnotu nejspíše převýší. U 4 TB modelu došlo k poměrně zajímavému jevu, kdy část prodejců nabízí toto zařízení za cenu 12000,- Kč a druhá polovina za cenu pod 9000,- Kč. Cenový rozdíl je poměrně markantní. K ceně u nižších modelů si také nezapomeňte přičíst cenu Thunderbolt kabelu.

Cena přesto odpovídá segmentu použitých disků s Thunderbolt portem, je srovnatelná s přímou konkurencí.

Naměřené hodnoty Western Digital My Book Thunderbolt Duo

Měření probíhala pomocí nástroje QuickBench 4.0 při nezatíženém stavu notebooku Mac BookPro 2011 Late. Byla provedena série přenosů se sekvenčním a náhodným přístupem k disku. Proběhlo celkem pět cyklů v každém testu pro zprůměrování hodnot.

western digital benchmark test thunderbolt
Benchmark sekvenční test WD My Book Duo Thunderbolt

V tabulce a následně v grafu se jednoznačně potvrzuje předpoklad navýšení výkonu při zapojení diskového úložiště v stripe (prokládaném) režimu, nárůst je cca dvojnásobný. Tyto přenosové rychlosti stojí na pomezí mezi konvenčními a SSD disky.

Test rychlosti přenosu většího souboru
Test rychlosti přenosu většího souboru

Předchozí tabulka a graf zobrazuje test rychlosti přenosu většího souboru 3,26 GB. Výsledek je částečně ovlivněn diskem, z kterého se soubor načítá (SSD). Pro úplnost dodávám, čím menší hodnota (kratší čas potřebný pro zápis), tím  lepší výsledek.

western digital sekveční a náhodný přístup
Western Digital sekvenční a náhodný přístup

Zbývá doplnit test sekvenčního a náhodného přístupu pro přenos menších bloků dat. Náhodný přístup resp. hodnoty jsou ovlivněny více než u sekvenčního testu i dobou vystavení hlaviček a ostatními okolnostmi. Přesto hodnoty berte s určitou rezervou, nevím jestli existuje a je možně toto prokazatelně otestovat běžným nástrojem.

Závěr recenze Western Digital My Book Thunderbolt Duo

Zařízení je vhodné pro ty uživatele, kteří si pracují s větším objemem dat, v datech mají „určitou hodnotu“, řeší potřebu přenosové kapacity. Primárně pracují s operačním systémem Mac, ale nemusí to být podmínkou.   Pro tyto uživatele může být toto zařízení vhodnou volbou.

 

Předchozí článekRecenze aplikace Pocket
Další článekUtilita PopClip pro OS X
Občasný pisálek, pokud se nevrtá zrovna v Google Apps nebo v Apple HW tak se možná i někde přecpává. Pokud je to dobré tak o tom možná i napíše.

2 KOMENTÁŘE

  1. Western Digital My Book Thunderbolt Duo uspokojí ty uživatele, kteří dokáží ocenit svá data a dokáží využít výhod sběrnice Thunderbolt. V současné době se dá sehnat cca o tři tisíce levněji, než je dlouhodobá cena.
    Propustnost Thunderbolt sběrnice není omezením, výkonové charakteristiky diskového úložiště překonávají standardně dodávané základní disky v počítačích Apple.
    Rozdíl v ceně za poskytnutý výkon je však příznivější než u výkonnějšího bratříčka Western Digital VelociRaptor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.